Případu novináře, který často kritizoval vládnoucí královskou rodinu, se věnuje mimo jiné deník The Washington Post, se kterým Chášakdží spolupracoval. Redakci vlivného amerického deníku se podařilo zjistit, že patnáctka Saúdů, kteří jsou podle turecké strany podezřelí z novinářovy smrti, se pohybovala v blízkosti královské rodiny. Část z nich jsou součástí zpravodajských služeb, jiní působí v královské gardě a někteří v samotné kanceláři korunního prince Mohammeda bin Salmana.
Podle mnohých je tedy téměř nemožné, aby o vraždě novináře samotný princ a nejvyšší představitelé země předem nevěděli. „Člen královské gardy Chalid Alotaibi, zmíněný na seznamu, byl na začátku letošního roku ve Spojených státech ve stejnou dobu, kdy sem na oficiální návštěvu přiletěl se svým doprovodem také korunní princ Mohammed bin Salman. Totéž platilo i v případě dvou předchozích návštěv nejvyšších představitelů země,“ píše deník.
Jak tvrdí turecké úřady, patnáct podezřelých přijelo do Istanbulu 2. října a většina z nich bezprostředně po zmizení novináře Turecko opustila. Až doposud Saúdská Arábie veškerá obvinění odmítala a tvrdila, že novinář si na ambasádě vyzvedl potřebné dokumenty a o dalším jeho pobytu nemá informace. Americká zpravodajská televize CNN však nyní přišla s tím, že se chystají saúdské úřady zveřejnit verzi, podle které zemřel novinář při výslechu.
Za připravovaným zveřejněním těchto informací možná stojí Spojené státy, které na Saúdskou Arábii vyvíjely v posledních dnech tlak a nechaly se ústy svých nejvyšších představitelů slyšet, že by Saúdové měli za celý případ přijmout zodpovědnost. Do Saúdské Arábie dokonce přicestoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ruská delegace. „Trumpův Pompeo za ním letěl 12 hodin, aby si pak spolu sedli na 15 minut… a byli oba spokojení… a u MbS byla i ruská delegace, aby probrali cosi o Sýrii… o obsahu jednání všichni mlčí,“ napsala dnes na Facebooku Tereza Spencerová.
Identitu většiny z patnácti podezřelých se podařilo odhalit díky stopě, kterou zanechali v arabském světě díky oblíbené aplikaci MenoM3ay, kde se někteří z nich sami chlubili, že mají blízko k saúdské královské rodině. Jak redakce The Washington Post zmiňuje, nikoho z patnáctky zpravodajců a zaměstnanců královského paláce se však telefonicky nepodařilo kontaktovat. Nejbližší hodiny ukážou, jestli Saúdská Arábie opravdu přijde s vysvětlením, jak na základě dvou nejmenovaných zdrojů uvedla CNN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro