Vojáci se už delší čas těší na nové víceúčelové vrtulníky. Ve hře byly špičkové, ale mnohdy úzce specializované Black Hawky, Venomy, Agusty nebo Eurocoptery. Za úřadování ministrů obrany za ANO Martina Stropnického a Karly Šlechtové se ale nepodařilo ohledně nákupu těchto strojů vyjednat nic smysluplného. Podobně dopadl pokus o nákup radarů MADR, smlouvu na nákup mobilních radarů za 3,5 miliardy korun, kterou resort obrany chystá už několik let. Radary MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby. Ministerstvo obrany je chce koupit od Izraele formou mezivládní dohody. Smlouva měla být uzavřena již před rokem, zatím se tak ale nestalo. Bývalý ministr obrany Martin Stropnický podpis smlouvy přenechal Karle Šlechtové. Ostře sledovaný plánovaný obchod navíc z popudu zkončivší ministryně Šlechtové prověřuje vojenská policie. Lobbing ohledně vrtulníků byl nad jiné intenzivní.
V pohotovosti je i Inspekce ministra obrany, která se zabývá hned několika zakázkami. „Mohu pouze obecně konstatovat, že u některých veřejných zakázek bylo shledáno pochybení,“ poznamenala. „Někde ty informace jsou takové, že došlo k pletichám ve veřejných zakázkách,“ nechala se ještě ve funkci ministryně slyšet Šlechtová. Dovysvětlila, že Ministerstvo obrany zadává zakázky v řádech miliard, a není proto překvapením, že možnost silného lobbingu nebo možných pletich ze strany dodavatelů nechala zkontrolovat.
Detaily prověřování ministryně Šlechtová zveřejnit nechtěla. „Máme velmi závažné nálezy ze strany inspekce na radary. Nebudu to specifikovat blíže, ale ty nálezy jsou opravdu extrémně závažné,“ prozradila jen úřednickým ptydepe. A podotkla, že ministerští auditoři nalezli jistá pochybení i u marketingového průzkumu na nákup víceúčelových vrtulníků. Ty by mohla armáda koupit za více jak 13 miliard korun. „Samozřejmě i toto bylo předáno Vojenské policii,“ uzavřela Šlechtová.
Hlavně všechno utratit
Na rozdíl od toho, jak se hatí velké akvizice, při pohledu do registru smluv si pozorovatel řekne, že vojáci pořizují i poměrně bizarní věci. ParlamentníListy.cz tak narazily například na nákup drahých motorek, šavlí, nebo pořízení kurzů turistiky v přírodě.
„Na základě plánu činnosti Vojenského oboru na rok 2018 si u vás objednáváme výuku na kurzu turistiky a sportů v přírodě,“ napsal podplukovník Generálního štábu Libor Sovák do objednávky, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Šlo o týdenní kurz pro čtyři frekventanty za 12 560 korun u lektorů Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný