Schwarzenbergův muž se opřel do moderátora ČT Lutonského

12.11.2013 22:49 | Zprávy

V tisku byl zveřejněn střet redaktora České televize Františka Lutonského s kolegyní Danielou Drtinovou o údajném ovlivňování zpravodajství v ČT. Podle vedoucího Schwarzenbergova volebního týmu Marka Vocela část komentáře Františka Lutonského obsahuje nepravdivé informace.

Schwarzenbergův muž se opřel do moderátora ČT Lutonského
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kníže se podepisoval sympatizantům

Podle Františka Lutonského ČT24 nevysílala v den volby hlavy státu v přímém přenosu projev Karla Schwarzenberga z volební místnosti. Údajně tehdy šlo o cenzurní zásah. Naproti tomu ale zákon o volbě prezidenta doslovně zakazuje vedení agitace u volebních místností a volební kampaní se chápe i sdělení v neprospěch protikandidáta. „Jednoznačně musíme uvést, že Karel Schwarzenberg neměl ve volební den projev ve volební místnosti ani v ní nebo v jejím bezprostředním okolí neprováděl žádnou volební agitaci,“ uvádí se v prohlášení Marka Vocela. Jeho text přinášeí zpravodajský internetový deník První zprávy.cz.

„První den druhého kola prezidentských voleb přitom vyšel v deníku Blesk anonymní inzerát, který očerňoval Karla Schwarzenberga a obsahoval řadu lživých údajů: Například, že připravuje vydání majetku německým válečným zločincům. Otištěním tohoto inzerátu byly hned několikrát porušeny právní předpisy, včetně zákona o volbě prezidenta."

Přestože vydáním tohoto inzerátu došlo k závažnému narušení voleb, Karel Schwarzenberg jejich výsledek nenapadl. Nyní se ale znovu stává tato událost v souvislosti s děním v ČT součástí veřejné diskuse. "Je proto nutné z debat odstranit nepravdy, zkreslující a zavádějící informace; komentář pana Lutonského jich obsahuje hned několik,“ pokračuje Marek Vocel.

Kandidát Schwarzenberg odpovídal při odchodu z volební síně na všetečné dotazy všudypřítomných novinářů. „Nijak se nevyjadřoval o osobě svého protikandidáta, ani neprováděl agitaci ve svůj prospěch. Z neznámých důvodů a poněkud účelově přitom pan Lutonský zaměňuje zákonem odlišené pojmy `volební kampaň` a `volební agitace` a dokonce panu Schwarzenbergovi v komentáři podsouvá, že ve volební místnosti uváděl `sdělení v neprospěch jiného kandidáta`, které nebylo možné vysílat. Není to pravda a navíc je známo, že forma konfrontace je panu Schwarzenbergovi naprosto cizí," konstatuje se ve Vocelově prohlášení.

„Poté, co zodpověděl několik dotazů, pozval volební tým Karla Schwarzenberga novináře do restaurace vzdálené cca 200 metrů od volební místnosti. Na tomto místě jeho mluvčí přečetl písemné prohlášení Karla Schwarzenberga k inzerátu v deníku Blesk. Ani to neobsahovalo žádné sdělení v neprospěch druhého kandidáta," hájí vedoucí volební kampaně svého svěřence.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…