Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

24.07.2024 19:30 | Zprávy

Polská vláda oznámila, že pokud se Ukrajina nevypořádá s otázkou volyňské genocidy z roku 1943, Polsko zcela zablokuje její vstup do Evropské unie. „Ukrajina nevstoupí do Evropské unie, pokud nebude vyřešena volyňská otázka,“ řekl polský místopředseda vlády. Přišel i kopanec do Číny a Běloruska. Polsko začíná citelně ovlivňovat i velmoci.

Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty
Foto: Repro Twitter
Popisek: Migranti na hranicích Polska a Běloruska

Než se Ukrajina vůbec připustí k přístupovým rozhovorům s Evropskou unií, požaduje Polsko vyrovnání s minulostí. „Dovolte mi jasně říci: Ukrajina nevstoupí do Evropské unie, pokud nebude vyřešena volyňská otázka,“ řekl místopředseda polské vlády Władysław Kosiniak-Kamysz televizní stanici Polsat. „Nebudou žádné otevřené hranice a nedojde k žádné obchodní výměně na současné úrovni, pokud nebude vyřešena volyňská otázka,“ řekl tvrdě Kosiniak-Kamysz.

Volyňský masakr je označení pro masové vraždy páchané v období od února 1943 do února 1944 v oblasti historické země Volyně, tehdy spadající do nacistickým Německem okupovaného území předválečného Polska, nyní západní část Ukrajiny. Tyto zločiny byly naplánovány a spáchány ukrajinskými nacionalisty sdruženými v tzv. Ukrajinské povstalecké armádě, vojenské frakci Organizace ukrajinských nacionalistů pojmenované po Stepanu Banderovi, s aktivní podporou místního ukrajinského obyvatelstva, přičemž namířeny byly především vůči tamější polské a též i zbylé židovské menšině, polské Zemské armádě a polským praporům Schutzmannschaft. Během volyňského masakru zahynuli i mnozí tam sídlící Češi.

Ukrajinci ovšem zločiny Ukrajinské povstalecké armády marginalizují a jejich vůdce označují za hrdiny Ukrajiny. Kupříkladu v červenci 2016 byla Moskevská třída v Kyjevě přejmenována na Banderovu, podle ní jsou pojmenovány i tramvajové a autobusové zastávky u jejího západního konce, napsal týdeník Reflex. Ulice Stepana Bandery se nacházejí také ve městech a obcích Sambir, Sudova Vyšňa, Novojavorivsk, Novyj Kalyniv, Schidnycja, Truskavec, Lvov, Staryj Sambir, Sambir, Poliana (Sambirský rajón), Drohobyč, Horodok, Rudky, Zymna Voda, Komarno, Stryj, Sokilnyky, Obroshyne, Ščyrec, Velykyj Ljubiň, Ivano-Frankove, Boryslav, Mykolajiv (Stryjskyj rajón), Javoriv, Mukačeov, Belz, Duliby, Skole, Slavske a mnoha dalších, v Drohobyči je po něm pojmenován park i gymnázium, ve měste Dnipro ulice i tramvajová zastávka, v obci Ržyščiv škola č. 1, jak lze nalézt na serveru Mapy.cz.

Podobné pozornosti Ukrajinců se dostává i Romanu Šuchevyčovi, který za volyňským masakrem jako velitel stál. V roce 2017 byla třída Generála Vatutina v Kyjevě přejmenována na třídu Romana Šuchevyče. Předseda Ukrajinského židovského výboru to označil za „národní ostudu“, jak informoval server Aktuálně. 1. ledna 2024, v den výročí narození Stepana Bandery, bylo muzeum Romana Šuchevyče ve Lvově zničeno náletem ruského bezpilotního dronu, informoval o tom ukrajinský server Pravda.

„Chceme, aby se Ukrajina rozvíjela, ale ránu, která se nezahojila, nemůžeme nechat bez povšimnutí,“ řekl k tomu Władysław Kosiniak-Kamysz. „Problémy týkající se genocidy na Volyni zůstávají nevyřešeny.“ Ukrajina volyňský masakr neuznává jako genocidu a s Polskem je v této otázce dlouhé roky na kordy.

Polsko se na mezinárodní scéně chová velmi sebevědomě. Ukázal to nejen ostrý tón vůči Ukrajině a vyrovnání se s volyňským masakrem. Ale také co se týká návalu migrantů, kteří se snaží přejít hranice mezi Polskem a Běloruskem, a dostat se tak do Evropské unie. Přičemž se nejedná o běloruské migranty utíkající před běloruským režimem, ale o migranty dovážené účelově z Afriky a Blízkého východu.

Reportér České televize Andreas Papadopulos poukázal na jednání polského prezidenta Andrzeje Dudy při jednání v Číně. „Polský prezident Andrzej Duda byl na návštěvě Pekingu koncem června. Pohrozil, že Polsko zablokuje železniční spojení Číny s EU vedoucí přes Bělorusko. Obchodní trasa nabývá na důležitosti zejména kvůli problémům v Rudém moři. Peking posléze zatlačil na Minsk a migrační nápor z května výrazně polevil,“ informoval Papadopulos na síti X o polské zahraniční politice, která nese ovoce. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Polsko si dovolilo přitlačit na Ukrajinu ..................., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVierka , 25.07.2024 8:12:39
To bude u elitních potentátů v Bruselu , hlavně u Leyenové a Jourové v nemilosti. A u těch z Prahy - Fialy, Pavla, Lipavského, Pekarové, Vyčítala , Černochové .... taktéž. Budou žádat sankce pro Poláky? Označí je inkvizice nálepkami hanlivými a zařadí je na index mezi Maďary, Slováky ?

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…