Podle Johna by měla přeměna cizinecké policie zajistit úspornost a především protikorupčnost. „Zvolená varianta přinese roční úsporu v personální oblasti ve výši 218 milionů korun," informoval ministr.
Některé správní agendy, které souvisí s pobytem cizinců v Česku, budou od 1. ledna převedeny do kompetence ministerstva. To podle Johna uspoří peníze a zamezí možné korupci, popisuje server iDnes.cz.
"Dojde také k eliminaci případů zprostředkovatelství, klientelismu a korupce, které byly zaznamenány," dodává mluvčí resortu Jiří Reichl.
Policie by měla mít po zcivilnění agendy volnější ruce pro jinou práci. K tomu je ale zapotřebí schválení novely zákona o pobytu cizinců Poslaneckou sněmovnou.
Velení cizinecké policie pohlídá hranice
Ředitelství Služby cizinecké policie bude rovněž redukováno a na starosti bude mít ochranu vnějších hranic a záležitosti související s členstvím České republiky v schengenském prostoru.
Podle Johna jsou změny výhodné i v tom, že všechny služby policie působící ve vnitrozemí budou podléhat jednotnému velení krajských ředitelství a policejního prezidia.
"Celkem bylo ve hře pět variant. Po jejich důkladném posouzení, po zvážení všech pozitiv, negativ, legislativních a finančních dopadů, se jako nejlepší řešení jednoznačně jeví takzvaná teritoriální varianta," uvedl Reichl.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas