Pokud by se Česká republika připojila k bankovní unii, musela by stejně jako ostatní země přispět třeba na záchranu bank a vkladů v zemích, které by měly problémy. „Pokud chcete být součástí Evropy, budete muset dlouhodobě sdílet některé náklady i se Španělskem či Itálií," konstatuje Treichl.
Hrozí rozpad Evropské unie
Podle něj nelze jen brát evropské peníze. „Je to jako manželství, ani v unii se nedá žít odděleně. Jinak přijde rozvod," říká a varuje, že pokud se k projektu bankovní unie některé země včetně Česka nepřipojí, v krajním případě to může vést dokonce až k rozpadu EU.
„Podle mého je třeba se toho zúčastnit. Když totiž v několika příštích letech do tohoto projektu nebudou chtít jít ekonomicky docela silné země s dobrým růstovým potenciálem, jako je právě Česká republika nebo Polsko, bude to nakonec pro celý projekt bankovní unie problém. Je to totiž otázka budoucnosti Evropy. Jde o to, jestli se Evropská unie vydá spíše cestou hlubší integrace, nebo se rozpadne," prohlásil Treichl.
Bankovní unie znamená podle vysvětlení deníku společný dohled nad bankami a také společný fond, který by v případě nouze mohl pomoci velkým bankám, jejichž krach by znamenal ohrožení celého evropského finančního systému.
Politici musí lidem vrátit naději a víru
Zároveň je úkolem bankovní unie zvýšit důvěru investorů a spotřebitelů v celou evropskou ekonomiku. „Bylo by ovšem potřeba zrychlit ekonomický růst," podotýká šéf Erste Group. Pak by se prý státy snadněji vzdávaly své suverenity ve prospěch Evropy.
Za problém označuje to, že lidé ztratili víru v lepší budoucnost a bojí se investovat a utrácet. „Je třeba obnovit naději lidí, ale to nemohou udělat banky, to musí udělat politici," konstatuje v rozhovoru pro HN Treichl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr