Šéf Senátu a váleční veteráni odhalili na Masarykově nádraží pamětní desku. Padla silná slova k Sudeťákům i Benešovým dekretům. Herman nepřišel

13.11.2015 22:10 | Zprávy

REPORTÁŽ Pozdě, ale přece, chtělo by se říci. S více než 77letým zpožděním byla ve čtvrtek na Masarykově nádraží za účasti válečných veteránů a předsedy Senátu Milana Štěcha odhalena pamětní deska připomínající utrpení téměř milionu Čechů a německých antifašistů, vyhnaných sudetskými Němci po okupaci československého pohraničí v říjnu 1938. Pozvaný ministr kultury Daniel Herman, známý třeba svými úzkými styky s tzv. sudetoněmeckým landsmanšaftem, na pietní akt nedorazil.

Šéf Senátu a váleční veteráni odhalili na Masarykově nádraží pamětní desku. Padla silná slova k Sudeťákům i Benešovým dekretům. Herman nepřišel
Foto: Stanislav Pitr
Popisek: Odhalení pamětní desky na Masarykově nádraží

„Na Masaryčce to bylo pěkné, Petr Kolář zazpíval státní hymnu a s ním i mnoho přítomných, což mě mile překvapilo,“ řekla ParlamentnímListům.cz za válečné veterány mluvčí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jana Vrzalová. „Ministr kultury nedorazil,“ jen suše dodala.

O instalaci pamětní desky se zasloužilo zejména Centrum české historie. Za vedení ČSBS se aktu zúčastnil válečný letec britského královského letectva a příslušník slavných Tobruckých krys (obránců severní Afriky proti německému Africakorpsu – pozn. red.) Pavel Vranský. „Jsem rád, že deska byla dnes odhalena. Celé mi to evokuje vzpomínky na tragický rok 1938,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz Vranský, který byl v roce 2013 vyznamenán prezidentem Zemanem. „Vzpomněl jsem si na tu naději, se kterou naši vojáci rukovali při mobilizaci s nadšením do opevnění, že budou bojovat za svobodu své země. Vybavil se mi ale také anšlus Rakouska a události, které pak následovaly,“ dodal Vranský. S projevy vystoupili také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus, protože mezi lidmi prchajícími z okupovaného pohraničí před řáděním Němců bylo i mnoho Židů.

Tisíce evakuačních vlaků se skoro půl milionem uprchlíků končily většinou v Praze na Masarykově nádraží. Většina uprchlíků utekla jen s tím, co unesli v rukou, prostředky na přežití měli jen na několik málo dní, většinou neměli co jíst, neměli kde spát a neměli zajištěny základní životní potřeby. Právě tady na nádražích i dalších místech jim pomáhali většinou členové dobrovolných organizací, jako Československého červeného kříže, Sokola, Skautu, Svazu svobody a dalších.

„Málokdo ví, že mezi nimi bylo odhadem 20 tisíc demokratických Němců, kteří byli před pomstou svých krajanů nuceni uprchnout do vnitrozemí. V převážné většině šlo o funkcionáře a nejaktivnější členy německé sociální demokracie a komunisty,“ uvedl Jaroslav Těšínský z Centra české historie.


(Foto: Stanislav Pítr)

Dobrých Němců bylo málo

„S instalací desky lze naprosto souhlasit, škoda jen, že to tak dlouho trvalo,“ vyjádřil se ke včerejší instalaci pamětní desky na památku vyhnaným Čechům a Němcům významný představitel ČSBS Jiří Jaroš z Brna. „U protifašistických československých Němců lze ještě připomenout, že malá část z nich se záslužně podílela přímo na obranných bojích v září 1938 na jižní Moravě v rámci Republikanische Wehr a pak za to při evakuaci Mikulova od svých nacistických sudetských sousedů strašlivě zaplatila,“ pokračuje Jaroš.

Jak ale zároveň dodává, nelze v tento den zapomenout ani na zradu drtivé většiny tzv. sudetských Němců vůči své vlasti, Československé republice. „Jeden milion sto šedesát dva tisíce a 617 Němců dostalo od Hitlera sudetskou medaili za rozbíjení Československa a odtržení pohraničí, a to včetně žen. Právě tato zrada byla žalována v Norimberku československým žalobcem, generálem Ečerem z Brna a stala se podkladem nejen pro Benešovy dekrety, ale také pro rozhodnutí mocností odsunout jako trvale bezpečnostně nespolehlivé německé obyvatelstvo z Československa tam, kam koneckonců jen sedm let předtím samo chtělo. To, že toto Německo bylo mezitím za své strašné zločiny spravedlivě sraženo v popel, je věc druhá. Šli tam, kam chtěli, takže všechny dnešní debaty o dekretech jsou škodlivé a protirepublikové. Rozviřují je jen zemští škůdci a šíří proněmecká média,“ dodal Jaroš.

Vinou zrady spojenecké Francie a Velké Británie a nátlaku Německa i Itálie ztratilo Československo bezmála pět milionů obyvatel, z toho milion Čechů, Slováků a Podkarpatských Rusínů, a 41 098 kilometrů čtverečních.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…