Právo se v obsáhlém rozhovoru věnuje církevním restitucím. Na otázky odpovídal ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček. Deníku mimo jiné sdělil, že církve požádaly o 137 tisíc hektarů lesů a polí. „To číslo je nutné brát s rezervou, protože jsou to pozemky, které by se měly vydat podle názoru církví, ale identifikaci, jestli je historický pozemek totožný s tím současným, provádíme až my. To se dozvíme až v průběhu,“ říká šéf úřadu.
Petr Šťovíček je přesvědčen, že většina majetku, o který církve a náboženské společnosti požádaly, se také vydá. „Myslím, že ano. U části majetku bude překážka pro vydání, protože byl například zastaven stavbou nebo že bude součástí územního plánu pro veřejně prospěšnou stavbu. Ale to bude jen malá část, ve většině případů jsme přesvědčeni, že k vydání dojde po právu,“ soudí ředitel SPÚ.
Nedovedu si představit, jak více zprůhlednit vydávání
Nyní se v souvislosti s vydáváním církevního majetku hojně debatuje transparentnost celého procesu. Petr Šťovíček pro Právo uvedl, že ministr zemědělství Toman požadoval, aby byly výzvy zveřejňovány na internetu. To prý proto, že minulé vedení ministerstva nemělo vůli je zveřejňovat a pozemkový úřad to nedělal, protože to zákon neukládal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr