"Je legitimní, aby ministerstvo reagovalo na stížnosti veřejnosti, ale uvidíme, jaké to bude mít v praxi důsledky," komentovala ve Dvaceti minutách Radiožurnálu postup ministerstva Tvrdková. Ministerstvo by rádo zmírnilo drama, které panuje kolem exekucí do deseti tisíc korun, tedy kolem příkladů z praxe, kdy člověk dluží stokorunu a exekutor si přijde pro patnáct tisíc. "Doufáme, že to nedá veřejnosti vzkaz, že dlužit drobné částky se vyplatí," podotkla Tvrdková.
Šéfka komory nepopírá, že jsou mezi exekutory i tací, kteří snižují důvěryhodnost úřadu, ale nesmí se zapomínat na to, že celý problém začíná dlužníkem. "Chápu, že se vždy bude mediálně propírat spíše to, jak někomu exekutoři berou majetek, ne to, proč vlastně daný člověk dlužil. Je to mediálně zajímavější," vysvětlila. "Je nutné ovšem zdůraznit, že se exekutoři chovají pouze tak, jak jim zákon dovoluje. Někdo je slušnější, někdo dravější."
Exekutorská komora jako taková navíc podle ní - oproti obecnému povědomí - nemá žádné páky proti špatný exekutorům. "Tyto pravomoce nám byly odebrány před třemi lety. Teď můžeme maximálně navrhovat kárný postih. Nemůžeme nic přikazovat, jen doporučovat."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par