Anne-Marie Großmannová, šéfka ocelářské skupiny GMH, což je rodinný podnik se sídlem v Georgsmarienhütte u Osnabrücku, se zabývá mnoha činnostmi – od recyklace šrotu přes výrobu a zpracování oceli až po kovářské technologie a odlévání, ale vedle toho se skupina věnuje i strojírenským zakázkám. Skupina zaměstnává přibližně 6 000 lidí, většinou v Německu a Rakousku, a své výrobky dodává do celého světa. S tržbami kolem 2 miliard eur.
Ale přestože jde o firmu obřích rozměrů, ocitla se v problémech. V problémech je podle ní vlastně celé Německo. V rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild prozradila, že jí trhalo srdce, když si povídala se svými stážisty a zjistila, čeho se ve svých přibližně dvaceti letech bojí úplně nejvíc.
„Ptala jsem se jich, co chtějí do budoucna. A studenti mi řekli: ‚Jediné, co chceme, je mít i v budoucnu stále práci.‘“ Když to šéfka ocelářského gigantu popisovala, podle deníku Bild jí zvlhly oči pohnutím. „Tito mladí lidé, sotva starší 20 let, se tak bojí budoucnosti. A to je okamžik, kdy se opravdu naštvete – a máte nutkání dál bojovat.“
Snídaně s mladými lidmi podle Großmannové ukázala, o co v Německu ve skutečnosti jde. O budoucnost německého ocelářského průmyslu – a živobytí tisíců lidí, kteří jsou na něm závislí. Jenže v tuhle chvíli je situace v ocelářství tak obtížná, že prý sama neví, co bude dál.
„Nechci svým zaměstnancům říkat: ‚Děkuji vám za vaši skvělou práci a váš výkon. To je prozatím vše. … Ale v tuto chvíli nevíme, co dělat.“
Má-li být ocelářský průmysl v Německu zachráněn, podle podnikového gigantu musí především klesnout ceny energií, které jsou v Německu dvakrát vyšší než v jiných průmyslových zemích.
„Ceny elektřiny jsou teď v Německu dvakrát vyšší než v jiných průmyslových zemích. Pokud zůstanou náklady na energii tak vysoké, bude se muset průmysl rozloučit s Německem,“ varovala Großmannová s tím, že vedle vysokých cen energií její odvětví dusí ještě drahý přechod na ekologičtější výrobu, a navíc ještě levná ocel z Číny.
Oceláři prý už jednali s končícím kancléřem Olafem Scholzem, jenže jednání nepřineslo žádné výsledky. A co by vůbec bylo nějakým hmatatelným výsledkem, který by ocelářům pomohl? Především okamžitý příslib politiků, že rychle něco udělají s cenami energií.
Vedle toho by pomohlo, kdyby se podařilo opět postavit na nohy automobilový průmysl, protože to je velký odběratel oceli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.