“Válka v Afghánistánu po dvaceti letech skončila s šíleným výsledkem. Šokující je i číslo, že Američané utratili za těch dvacet let více než dva biliony dolarů. Ta částka je obrovská, nepředstavitelná. To mě naprosto fascinuje,” svěřuje se překvapeně předseda Aliance pro budoucnost.
Přitom tam podle jeho slov spojenečtí vojáci, včetně těch našich, vycvičili oficiální afghánskou armádu čítající 300 tisíc vojáků, která měla dále rozvíjet demokratické principy země a bránit ji před Tálibánem. “Tyto principy tam byly budovány 20 let a dokázaly se zbořit během jediného týdne. Jsem v šoku,” sděluje.
“Zásadně jiný pohled na celou problematiku spatřuji v tom, že tu máme NATO, které v článku 5 hovoří o tom, že v případě napadení nějakého státu má právo ten stát žádat Alianci o pomoc,” popisuje Sehnal.
Zdůrazňuje, že po útocích 11. září 2001 na New York a Washington byl tento článek alianční smlouvy aktivován a aplikován na odlišnou situaci. “Stát nebyl napaden jiným státem, ale teroristickou organizací. Z právního pohledu došlo k odlišnému výkladu smlouvy NATO. Spolupráce byla aktivována i na základě jiných podmínek, po útoku teroristické, partyzánské organizace vůči státu,” všímá si politik.
“Z mého pohledu je to dobře. Současná doba se mění a s ní i metody boje. Pokud by terčem teroristického útoku byla Česká republika, původní výklad smlouvy o NATO by neumožňoval prakticky žádnou ochranu,” upozorňuje Sehnal.
Doba, kdy jeden stát vyhlásil válku jinému státu, jsou prý zřejmě už dávno pryč. “Je dobře, že tu existuje ochota členských států aliance aplikovat principy společné ochrany mimo původní účel,” doplňuje Pavel Sehnal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.