Senátor Fischer apeloval z ČT: Írán? Musíme jednat suverénně. Takže je dobré, když tam jede Mogherini, aby si nedávala na hlavu ten jejich šátek...

17.01.2020 20:00 | Zprávy

Mají čeští vojáci v Iráku zůstat? Kdy vlastně přijde čas na konec této mise? A mají se Rakušané a V4 spíš rádi kvůli postojům k migraci, nebo spíš neradi kvůli jaderné energetice? V Interview ČT24 byl dnes hostem Pavel Fischer, předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR.

Senátor Fischer apeloval z ČT: Írán? Musíme jednat suverénně. Takže je dobré, když tam jede Mogherini, aby si nedávala na hlavu ten jejich šátek...
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Úvodem se Fischer vyjadřoval k irácké misi české armády. „Dokud máme pozvání irácké vlády, dokud je shoda se spojenci, že tam máme být, tak to smysl má. Já jsem o tom mluvil s iráckou velvyslankyní v České republice a hodně jsme analyzovali ty důvody, které předcházely hlasování v iráckém parlamentu. Mluvili jsme o té velmi složité situaci, která v Iráku dnes je a o tom, jakou cestu hledat ven. A jedna z nich je určitě budovat ozbrojené síly, moderní irácké ozbrojené síly, a právě na tomhle úkolu Česká republika se svými policisty a vojáky participuje a má účast,“ sdělil Fischer. 

Smysl této mise vidí v tom, že se budují moderní ozbrojené síly. „Jak dobře víme, v Iráku operuje celá řada ozbrojených milicí. A ty mají potíž se začlenit do toho jednotného vedení. Takže tam je potřeba budovat skutečně profesionální struktury státu. A armáda a ozbrojené síly jsou toho nezbytnou součástí. A můžeme-li tam k něčemu pomoci, tak samozřejmě, ať tam zůstaneme. Ale je dobré si skutečně definovat, za jakých podmínek tam ještě být a to, že je potřeba hlídat také bezpečnost našich lidí, to je samo sebou,“ sdělil Fischer.

Armáda by tam měla dle jeho slov zůstávat do doby, dokud nebude regionální situace natolik stabilní, abychom mohli říct, že je to hotová věc a jdeme dál. „Ale je to rozhodně region, ze kterého se může nestabilita šířit do širokého okolí. Ostatně jsme to viděli, je tam vazba na krizi v Sýrii, na dění v Íránu a mohli bychom pokračovat i do toho palestinsko-izraelského konfliktu, kde vidíme určité souvislosti. Je to region, který je nesmírně citlivý. Máme tam vojáky na Golanských výšinách v jedné z důležitých misí, která je pod gescí OSN a je dobře, že tam jsme, protože ten region skutečně potřebuje stabilitu, ale také rozvoj a politický dialog. A v tom můžeme možná také něco dělat,“ dodal. Odmítl to, že by se z naší strany jednalo o okupaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německo jde volit. Čísla ukazují problém. Půjde vůbec složit vláda?

11:49 Německo jde volit. Čísla ukazují problém. Půjde vůbec složit vláda?

Dnes si Němci volí své politické zastoupení, poté, co padla minulá koalice Zelených, sociálních demo…