Ukrajina jako člen Evropské unie je podle Fischera téma mimořádně aktuální: „Ukrajina od nás chce zesílit právní systém, vynutitelnost práva, chce mít podíl na tom prostoru svobod a zároveň chce být jakousi pevností na té východní hranici, která nás bude bránit. To není jen o EU, ale i o aspiraci Ukrajiny stát se členskou zemí Severoatlantické aliance,“ řekl k cestě Ukrajiny do Evropské unie.
Sám doufá, že Ukrajina do EU vstoupí co nejdříve: „Ukrajina dostala nějaké podmínky, ty plní, hodně jich má splněných, teď už je na Komisi a členských státech, jak ten pokrok vyhodnotit. Já si přeji, aby i z těch motivačních důvodů dostala Ukrajina přístup co nejrychleji. Je to také otázka politické vůle. Politická vůle a ochota Ukrajinců dostat se do EU je obdivuhodná,“ uvedl s tím, že v žádném případě ale nejde o „přimhuřování očí“. „Je to citlivý proces, ve kterém je přimhuřování očí ke škodě všech,“ podotkl v pořadu Interview ČT24.
Vzpomněl i na své zážitky při návštěvě v Kyjevě: „Když jsem Kyjev osobně navštěvoval, tak vedle zmaru a ztracených lidských životů jsem viděl obrovskou touhu co nejrychleji a nejblíže být Evropské unii, to volání, na které musíme umět slyšet,“ pokračuje senátor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab