„Cílem návrhu není úprava problematiky adopce stejnopohlavními páry na území České republiky, ale uznání faktického a právního vztahu, který je založen na rozhodnutí cizozemského soudu,“ upřesnil Láska ve zdůvodnění předlohy. Změna by podle něho mohla pomoci také dalším osvojitelům z řad českých občanů, jimž české soudy neuznaly zahraniční rozhodnutí o osvojení.
Nyní mohou české soudy uznat rozhodnutí zahraničních soudů o osvojení dítěte, které je cizím státním příslušníkem, v případě českých občanů za podmínky, „jestliže se to nepříčí veřejnému pořádku a nebrání tomu výlučná pravomoc českých soudů a osvojení by bylo přípustné i podle hmotněprávních ustanovení českého práva“. Občanský zákoník pak stanoví, že osvojiteli se mohou stát manželé nebo jeden z manželů, výjimečně i jiná osoba.
Láska chce svou novelou vyškrtnout větu o přípustnosti uznání osvojení ze zákona o mezinárodním právu soukromém. Podle něho totiž není kvůli ní možné, aby české soudy uznávaly cizí rozhodnutí o osvojení stejnopohlavních párů.
Ustanovení, které má novela zrušit, bylo podle Lásky do zákona včleněno ve snaze zabránit českým občanům v účelovém obcházení českého zákona osvojováním v zahraničí. Senátor považuje pro takovéto případy za dostatečné to, že by soudům v zákoně zůstala možnost neuznat osvojení v případech příčících se veřejnému pořádku.
Senátor připomněl, že osvojení stejnopohlavními páry umožňuje 18 zemí Evropské unie. Sexuální orientace podle něj nemá vliv na schopnost být dobrým rodičem, poznamenal a odkázal na závěry odborníků na danou problematiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.