„Bylo zřejmé, že se jedná o zbraně, že se jedná o peníze, že se jedná o ozbrojené složky," uvedl Liška. V táboře separatistů existují podle něj dvě hlavní skupiny názorů - jedni žádají připojení k Rusku, druzí federalizaci Ukrajiny, kterou ale chápou jako krok k osamostatnění. Kyjevskou vládu prý separatisté pokládají za fašisty a nacisty. Ve skutečnosti je ale neonacismus na Ukrajině marginální záležitostí a jde o falešnou propagandu, uvedl další z účastníků mise, konzultant nevládního sektoru Petr Machálek.
Separatisté jsou podle lidí na východě Ukrajiny blázni. Připojení k Rusku odmítají
Separatisté podle Lišky tvrdí, že akceschopnost ukrajinské armády je minimální. „Pokud by skutečně došlo k invazi ruských vojsk na východní Ukrajinu, bez vnější pomoci není ukrajinská armáda fakticky schopná území bránit," řekl šéf zelených.
Drtivá většina obyvatel východní Ukrajiny podle něho připojení k Rusku nechce a separatisty označují za „blázny" a „podezřelé lidi". Lidé podle Lišky ale říkají, že očekávají ruskou invazi každou hodinu. Na východ prý nedosahuje vliv kyjevské vlády, ve skutečnosti vládnou oligarchové a obyvatelé jsou obecně frustrováni obří mírou korupce. I vládní představitelé hovoří podle Lišky o rozkradení státu.
Na Ukrajině se vede dezinformační válka. EU by měla pomoci šířit nezávislé informace
Český politik byl na Ukrajině jako vyslanec Evropské strany zelených spolu s Machálkem, protikorupčním expertem Nikolou Hořejšem a někdejší finskou ministryní Heidi Hautala. Podle Liškových závěrů by Evropská unie měla zahájit na Ukrajině silné pozorovatelské mise a nabídnout zemi pomoc při reformě státní správy a decentralizaci. Federalizace by podle Lišky vedla k rozpadu státu.
Unie by měla podle něho také finančně podpořit rozvoj občanské společnosti hlavně na východě Ukrajiny a dát peníze na šíření nezávislých informací, kterých je prý velmi málo. Na Ukrajině se podle Lišky prakticky vede dezinformační válka. Šéf zelených dále soudí, že evropské vlády by měly vstoupit do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a zabránit mu. „Pozice Evropské unie je absolutně neudržitelně pasivní k tomu, co se ve skutečnosti děje," dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe, čtk