Sesazení Donalda J. Trumpa! Toto musíte číst, zcela vážně to padlo v ČT

12.01.2017 12:30 | Zprávy

O tom, jak mohly hackerské útoky údajně vedené z Ruska ovlivnit americké volby a jaký budou mít dopad na Donalda Trumpa, mluvil v dopoledním vysílání ČT Kryštof Kozák z katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sesazení Donalda J. Trumpa! Toto musíte číst, zcela vážně to padlo v ČT
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA

Donald Trump připustil, že Rusko stálo za hackerskými útoky. Jaký mohl být zájem Rusů ohledně těchto útoků?

„To je z těch zpráv, které byly publikovány, celkem jasné. Ruským dlouhodobým cílem je vnitřně oslabit a destabilizovat Spojené státy. Navíc víme, že Vladimir Putin si opravdu nepřál, aby se Hillary Clintonová stala prezidentkou. Dokonce se tam hovoří o jakési osobní antipatii. Z hlediska Rusů byl Donald Trump ideálním kandidátem, kterého chtěli podpořit. Protože Ameriku vnitřně rozdělil a nyní ji i oslabuje. Například to, že vystoupí proti šéfovi FBI, šéfovi CIA, šéfovi NSA, který čte všechny naše maily, a ještě Jamesi Clapperovi, který je šéfem celé té centrály, tak jaký obraz Ameriky to vytváří v zahraničí? Pokud prezident jde proti čtyřem nejsilnějším mužům z bezpečnostních složek?“

Kozák si myslí, že je dobré, že se to teď oficiálně ví a může se o tom hovořit. „Protože jestli byl někdo tak naivní a věřil tomu, že mluvčí Kremlu řekne, ne, ne ne, my nepouštíme do světa žádné informace, tak to byla intelektuální chyba. Samozřejmě, ti lidé, kteří se v tom trochu pohybují, tak vědí už dávno, že Rusové podporují Marine Le Penovou. Rusové podporovali ultranacionalistické strany, které mají za cíl rozbít EU. Dává to smysl z ruského geopolitického pohledu. Ale věřit tomu, když někdo vydává dezinformace, a potom vám říká, ne, ne, já ty dezinformace nevydávám, tak to byla fakt naivita a bohužel byl naivní prezident Obama,“ uvedl Kozák.

Donald Trump k tomu řekl, že to není nic, co by nedělaly jiné státy, a jmenoval při tom Čínu.

„Na určité úrovni to samozřejmě dělají i Spojené státy. Také mají tajné služby,“ uvedl Kozák a pokračoval: „Já nemám bezpečnostní prověrku, tak tomu tolik nerozumím. Pokud se bavíte s lidmi, kteří tu bezpečnostní prověrku mají, tak samozřejmě, že každá tajná služba si vytváří kompromitující materiály, které může vhodně využít. Hlavní cena kompromitujících materiálů nespočívá v tom, že to zveřejníte všude na YouTube. Ale že dáte těm lidem signál, že ty informace máte a že je můžete použít. Vy je použít nechcete, protože to jsou vaši kamarádi, a jen chcete, aby pracovali na některých projektech s vámi. Zároveň to video z moskevského hotelu existuje.“

Vysvětlil také, jak jednoduchý někdy hackerský útok může být: „Ale když se podíváte na případ Johna Podesty, což je jeden z šéfporadců Hillary Clintonové, tak ten hacking funguje tak, že vy dostanete e-mail, který vypadá, že je od Gmail.com, a žádá, zvyšte si úroveň zabezpečení, zadejte nové heslo. Zadáte si nové heslo, a tím pádem někdo získá přístup do vašeho účtu. Je to takhle jednoduché, není to žádná super sofistikovaná operace.“

Kam celý skandál s hackerskými útoky povede, je prý těžké odhadovat: „Protože celý skandál vrhá, i z hlediska politické teorie, hodně divné světlo na legitimitu zvolení Donalda Trumpa. On sám přiznal, že ruský zásah mu pomohl. Pomohlo mu hlavně to, že Rusové měli stejné materiály shromážděné na republikány i na demokraty. A to, že se rozhodli použít jenom ty demokratické, tak samozřejmě Donaldu Trumpovi pomohlo. Vyhrál velmi těsně. A aby si tohle přiznali Trumpovi voliči a americká politická reprezentace, to bude vyžadovat určité pročištění stolu.“

Může mít tento skandál nějaké důsledky pro samotného Donalda Trumpa, třeba i po inauguraci? „V USA už se o tom mluví, mají institut odvolání prezidenta. On si musí dát velký pozor na to, aby veřejně nepronesl nějakou zjevnou lež, která by se potvrdila, tak to by ho mohlo stát i prezidentský úřad. A to bude zajímavé sledovat. Sledoval jsem jeho tiskovou konferenci. On nemůže říct na kameru, že nikdo z jeho týmu se v průběhu kampaně nesešel s žádným Rusem. To už by bylo moc. On říká, to jsou fake news. A to není ta zjevná lež. Teď bude dobré sledovat, kdy Donald Trump překročí tu hranici té zjevné lži,“ dodal Kozák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …