Filipínský prezident Ferdinand Marcos jr. byl ve středu přímým účastníkem události, která se stala v rámci společného cvičení americké a filipínské armády. Společně s americkou velvyslankyní na Filipínách Mary Kay Calsonovou sledovali, jak jedna z nejznámějších zbraní americké armády minula svůj cíl – vyřazenou válečnou loď.
President Marcos, along with @USAmbPH MaryKay Carlson, observes the firing of a rocket launcher called the High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) that can be used to hit distant targets. | PNA photos by Alfred Frias/Rolando Mailo pic.twitter.com/Vokfp06ftk
— Philippine News Agency (@pnagovph) April 26, 2023
Cvičení probíhalo s ostrou palbou a prezident Marcos podle serveru Stripes.com pozoroval z věže, jak High Mobility Artillery Rocket System, neboli HIMARS, vystřelil šestkrát na korvetu filipínského námořnictva, která v tu chvíli byla skryta za obzorem Jihočínského moře.
Pak už jen společně s velvyslankyní Carlsonovou slyšeli od hlasatele, jak celou akci popisuje.
Dvě odpalovací zařízení HIMARS, která jsou ale navržená především pro boj na pevnině, pokaždé minula a vyřazenou loď musela potopit až záplava munice amerického a filipínského dělostřelectva a letadel.
„Pobřežní palba proti lodi byla výjimečně náročná,“ komentoval to podplukovník Nick Mannweiler, mluvčí námořní pěchoty Forces Pacific, který zároveň uvedl, že v tom, že HIMARS ani jednou netrefily cíl, nevidí žádný problém.
To glosoval s odkazem na to, že HIMARS nezasáhly cíl ani jednou i bývalý zahraniční zpravodaj v Evropě, Asii, Africe, na Blízkém východě, Bob Reid na svém twitteru, kde citoval právě mluvčího Mannweilera a jeho zmínku o výjimečně tvrdé palbě na cíl.
“Shore-based fire against a ship is exceptionally hard,” Lt. Col. Nick Mannweiler, a spokesman for Marine Corps Forces Pacific, said during the drill at Naval Station Leovigildo Gantioqui. https://t.co/5r7ySbsW9P
— Bob Reid (@rhreid) April 26, 2023
„Cvičení prověřilo schopnost vojáků identifikovat loď a předávat informace o zaměřování zbraním provozovaným USA a Filipínami,“ pokračoval ale armádní mluvčí Mannweiler s tím, že zároveň nastavilo podmínky pro plodnější spolupráci, jako je tato, do budoucna.
Popisovaný manévr byl součástí Balikatanu, každoročního společného cvičení, kterého se účastní více než 17 000 amerických a filipínských vojáků. Cvičení končí dnes a je vůbec největší z hlediska počtu vojáků. Současně také demonstruje posun prezidenta Marcose směrem ke Spojeným státům.
Dodejme, že uvedený systém HIMARS a jeho specifikace M142, je dodáván Spojenými státy také na Ukrajinu a kvůli tomu je některými jejími fanoušky až zbožšťován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.