Komise, které předsedá známý průvodce zvířecích televizních večerníčků Václav Chaloupek a jinak jsou mezi jejími deseti členy například Lukáš Wagenknecht, Mikuláš Bek, Marek Hilšer, Miluše Horská nebo David Smoljak, si na své jednání pozvala zástupce Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a rovněž šéfa BIS Michala Koudelku, který jim popisoval, jak zde cizí mocnosti, konkrétně Rusko a Čína, ovlivňují mediální prostředí.
Téma České televize začalo v Senátu symbolicky. Trojice ústavních činitelů čekala u dveří, než si u mikrofonů odbaví redaktorka ČT živý vstup do poledních zpráv.
Jak na úvod informoval předseda Chaloupek, komise pro sdělovací prostředky se na svém úterním jednání zabývala problémem ovlivňování veřejného prostoru a médií z ciziny. „Na včerejší schůzi jsme si pozvali několik hostů, aby nám jako odborníci vysvětlili možnost ovlivnění veřejnosti ze strany cizích zpravodajských služeb nebo cizích sdělovacích prostředků,“ začal předseda komise. Hrozí prý, že sdělovací prostředky budou čím dál více psát v zájmu cizích států.
„Existuje rozpor mezi zákonem o volbách do mediálních rad a politickou praxí,“ chopil se slova Smoljak. Pak referoval, co se senátoři dozvěděli od svého prvního hosta. Tím byl Jiří Kučera z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ). Ten podle Smoljaka senátory upozornil na výsledky své „předběžné analýzy“, týkající se voleb do mediálních rad.
„Hlavní, co zdůraznil, je to, že v důvodové zprávě zákona o České televizi a Českém rozhlasu se říká jasně, že Rada ČT a Rada Čro jsou nástrojem veřejnosti,“ citoval senátor experta ze žurnalistické neziskovky. Z toho podle něj vyplývá, že rady mají za úkol zajistit nezávislost těchto médií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo