První zprávy o incidentu se začaly objevovat v neděli, kdy údajně skupina 20 lidí obstoupila budovu televizní stanice a začala v její blízkosti pálit pneumatiky. Ukrajinská Pravda dokonce informovala o tom, že byla do budovy stanice vhozena bomba.
Inter TV je mnohými Ukrajinci považována za proruskou televizní stanici a jako taková se již v minulosti stala terčem několika protestních skupin. Obsah jejich sdělení podle těchto lidí odpovídá pozici ruské vlády s ohledem na situaci na Ukrajině.
Jeden z demonstrantů a voják v záloze Olexij Seredjuk reportérům BBC sdělil, že blokáda bude obnovena za pět dní v tom případě, jestli Inter TV nezmění svou vysílací politiku.
V oficiálním prohlášení v ruském jazyce Inter TV uvedla, že k žádné podobné dohodě nedošlo. Ukončení blokády ovšem potvrdila.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ihned po nedělním útoku vyzval ukrajinské prokurátory, aby případ, který vyvolal řadu negativních reakcí od představitelů EU a OBSE, důkladně prošetřili.
Tisková mluvčí Evropské komise Maja Kocijancic uvedla, že „svobodná a nezávislá média jsou pro rozvoj demokracie naprosto klíčová“. Dále dodala, že „násilí je naprosto neakceptovatelnou odpovědí na nesouhlas s editorskou politikou“.
Někteří ze zaměstnanců Inter TV byli po útoku hospitalizováni v nemocnici a jejich zdravotní stav si vyžádal lékařské ošetření.
Demonstranti podél budovy rozmístili železný plot, na který pověsili plachty s nápisy „shoř, Intere, shoř“ a „zde je Rusko“.
Inter TV je jedním z nejoblíbenějších ukrajinských televizních kanálů. Podezření u mnohých Ukrajinců ovšem budí jeho majitelé. Jedním z nich je ukrajinský magnát Dmytro Firtash, který je údajně na Rusko napojen skrze svůj obchod s plynem a jeho vydání se domáhá dokonce i americká FBI, která jej viní ze zločinů v Indii.
Dalšími spoluvlastníky jsou Seržij Ljovočkin a Valerij Choroškovsky, oba bývalí blízcí spolupracovníci prezidenta Janukovyče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: fib