Ministryně pro životní prostředí Romson na sebe upozornila zejména loni v listopadu, když v emotivním televizním vystoupení oznamovala zpřísnění migrační politiky země. Její slzy u mnoha útlocitnějších Švédů vzbudily sympatie, ale po půl roce je vše jinak a Romson odchází z vlády. Rozhodla se tak poté, co ji straničtí kolegové oznámili, že by ji ve vedení strany měla vystřídat současná ministryně pro mezinárodní rozvojovou spolupráci Isabell Lovin.
„Střídání stráží“ v čele Zelených je důsledkem mnoha skandálů, které oslabily postavení strany v očích jejich socialistického koaličního partnera i vlastních voličů. Před měsícem byl nucen rezignovat na svůj post ministra pro bydlení Romsonové stranický kolega a jeden ze tří muslimských ministrů ve vládě Mehmet Kaplan, který udržoval kontakty s tureckými extremisty a navíc se objevily důkazy o jeho antisemitských postojích.
Celý text v angličtině je ZDE.
Ve stejnou dobu potom oznámil svoji rezignaci vycházející muslimská hvězda Zelených Yasri Khan poté, co se ukázalo, že odmítal podat ruku švédské novinářce. K tomu navíc do médií unikla informace o pozvání Zelených z Malmö radikálního imáma, který udržoval v minulosti blízké kontakty s bin Ládinem. A aby toho nebylo málo, tak několik členů Zelených v přímém televizním přenosu vztyčilo čtyři prsty a mířilo jimi k nebi, což je symbol Muslimského bratrstva.
Všechny výše zmíněné „hříchy“ se promítly do znatelného poklesu preferencí strany, ale ještě před několika dny spolupředsedové strany Gustav Fridolin a Åsa Romson jakékoli personální změny odmítali. Byť tehdy zmínili, že pokud si to budou ostatní členové strany výslovně přát, vyvodí z nepříznivé situace osobní zodpovědnost. Pod rostoucím tlakem ze strany médií, koaličního partnera a veřejnosti však nakonec byla obětována právě Romson.
Všeobecně se má za to, že Romson sice byla stranou obětována, nicméně také ona sama nese na současných problémech partaje svůj podíl. Vicepremiérka švédské vlády v nedávné minulosti šokovala veřejnost, když označila teroristické útoky z 11. září 2001 za „nehodu“. Jak upozorňuje internetový server The Local, nebylo to poprvé, kdy si nedávala pozor na ústa. V loňském roce se například dopustila neuváženého výroku souvisejícího s koncentračním táborem v Osvětimi, když migrační krizi označila za „novou Osvětim“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro