„Má nejistota se týkala optimálního postupu: Měla bych nyní pokrokářsky-liberálně manželovi nakoupit vložky, když jsem se dozvěděla, že ne všichni menstruující jsou ženy? Nebo mám zpátečnicky-konzervativně po Gillette zbojkotovat i Always, když jsem se dozvěděla, že vykazuje nulové procento rozumu?“ zeptala se Šichtařová na blogu iDNES.cz
Má pocit, že proti rozumu, který posunu lidstvo kupředu, dnes stojí ideologie všeho druhu, které nás tak říkajíc vrací zpátky na stromy.
Pokud by se někomu zdálo, že k nám ideologické šílenství zatím nedoputovalo a jsme v bezpečí, ekonomka ho vyvede z omylu. Připomněla případ z jižní Moravy, kde firma sháněla účetní a byla popotahována za to, že v inzerátu nezmínila také účetního, čímž předem diskriminovala muže.
U účetních je asi jedno, jestli danou práci dělá žena nebo muž. U porodních asistentek jsou však zcela logicky preferovány ženy a u horníků muži. Řada profesí má svá specifika. Na něco se hodí víc ženy, na něco víc muži.
To však podle Šichtařové neznamená, že jde o nějakou diskriminaci, se kterou by bylo třeba bojovat. Za pochopitelné považuje Šichtařová i to, že má žena za stejnou práci méně peněz než muž. Třeba proto, že v práci tráví méně přesčasových hodin.
„To, že má žena stejné vzdělání jako muž, ještě neznamená, že si z pohledu zaměstnavatele zaslouží stejnou odměnu. Ani dva muži se stejným vzděláním nemají obvykle stejnou mzdu. Někdy se stane, že i člověk s nižším vzděláním přináší vyšší přidanou hodnotu pro zaměstnavatele. Tak to prostě je. A pokud je například stejně vzdělaná žena ochotná strávit v práci třeba míň přesčasových hodin než muž, pak přináší zaměstnavateli menší hodnotu, takže si z jeho pohledu zaslouží menší plat,“ uvedla s tím, že to nepovažuje za diskriminaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp