Hned zpočátku se Stehlík rozpovídal o svém možném konci ve funkci a odchodu do civilu, neboť mu ke konci roku vyprší vojenský závazek a ministerstvo mu jej původně nechtělo prodloužit. Zároveň však navrhlo, aby místo šéfa odboru nově zastával civilista. Stehlík, který stojí v čele odboru od roku 2014, se zcivilněním svého místa nesouhlasil. Je přesvědčen o tom, že pozici má zastávat voják. Uniforma mu podle něj otevírá lepší možnosti při jednání s vojáky. Do případného výběrového řízení se proto už hlásit nechce. Nyní tak v rozhovoru na dotaz moderátora Martina Veselovského potvrdil, že do civilu skutečně míří. „Končím,“ uvedl. Pokračování v civilu dokonce vidí jako „nemorální“.
„Já když přijdu do uniformy k útvaru, přijdu tam v obleku s kravatou, tak už nejsem jeden z nich,“ vysvětloval. Zmínil, že vojákům by pak mohlo připadat, že uniformu obětoval za peníze.
To, že končí, vyčítá ředitel odboru válečných veteránů Ministerstva obrany několika lidem, kteří v tom mají evidentní zájem. Poslední čtyři roky jej na jeho postu dokonce měly provázet bossing a šikana. Ta přicházela od náměstkyně pro legislativu a Stehlíkovy nadřízené Aleny Netolické.
Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:
Šikana probíhala ustavičným kontrolováním Stehlíka a zakazováním, aby se projevoval v médiích. Vyprávěl, že to například schytal pro své názory v Českém rozhlasu, kde přednesl své názory, aby mu byl následně doručen vytýkací dopis s tím, že nejde o názory Ministerstva obrany. Pořad však nesl název „Jak to vidí…“ a prezentoval názory jednotlivých odborníků. Na přednes svých názorů s vojensko-historickým kontextem dostal dokonce vojenský historik od ministerstva zákaz.
Údajná šikana podle něj byla především kvůli nelibosti vedení s jeho publikovanými pohledy a také kvůli tomu, že se snažil, aby lidé „neparazitovali“ na válečných veteránech. „Šéf Československé obce legionářské na Praze 2 Jaroslav Syrový manipuluje s některými vojenskými veterány. Zejména s panem Bočkem, bohužel,“ poodhalil dále Stehlík možnou manipulaci a ukázal směrem na generála Emila Bočka, oceněného Řádem Bílého lva za jeho mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost během druhé světové války. Všímat si toho má podle jeho slov více lidí.
Přišlo i na slova první místopředsedkyně Senátu Miluše Horské. Ta prostřednictvím svého Twitteru napsala: „To, že Eduard Stehlík má skončit na Ministerstvu obrany, nás hodně poškodí. Pro veterány i uznání zejména třetího odboje toho udělal tolik jako nikdo jiný. Zbavit se ho je velká chyba a výhra těch lumpů, kteří mu už dlouho mydlí schody.“
To, že Eduard Stehlík má skončit na ministerstvu obrany, nás hodně poškodí. Pro veterány i uznání zejména třetího odboje toho udělal tolik, jak nikdo jiný. Zbavit se ho je velká chyba a výhra těch lumpů, kteří mu už dlouho mydlí schody.https://t.co/mIJU2hMG8W
— Miluše Horská (@milusehorska) November 15, 2019
Či na slova europoslance Alexandra Vondry, že: „Eduard Stehlík udělal pro veterány i uznání třetího odboje nesmírně moc záslužné práce. Zbavit se ho je obrovská chyba. A výhra dnešních normalizátorů.“ A bývalého ministerského předsedy Mirka Topolánka: „Obrovská škoda. Čekám, že se dožiji i likvidace ÚSTR a lustračního zákona jako celku (kvůli Babišovi se odpudivě ohnul), protože už takzvaně nebudou potřeba.“
Eduard Stehlík udělal pro veterány i uznání třetího odboje nesmírně moc záslužné práce. Zbavit se ho je obrovská chyba. A výhra dnešních normalizátorů. https://t.co/EtcTriwsK3
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) November 9, 2019
„Já vůbec netuším, co se to všechno kolem mě spustilo,“ nechápe Stehlík současné reakce politiků, jež přišly. Plán na jeho odvolání vyvolal kritiku některých politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) či prezidenta Miloše Zemana. Sám doufá, že je tomu tak, protože je současných patnáct tisíc válečných veteránů důležitým tématem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak