Australská federální vláda Anthonyho Albanese z australské labouristické strany 30. listopadu předložila Senátu nový zákon, jehož klíčovou funkcí je podpora akreditačního systému pro poskytovatele služeb digitální identifikace v soukromém sektoru a pomoc při rozšíření systému do australských států.
Vláda již v březnu tohoto roku avizovala, že různé jurisdikce napříč státy se dohodly na „celostátně koordinovaném přístupu“ k digitálním identifikačním dokladům, s cílem reformovat roztříštěný systém digitálních identifikačních dokladů v zemi.
Návrh zákona zavádí „legislativní rámec pro vytvoření celohospodářského systému digitálního průkazu totožnosti v Austrálii“. Vláda uvedla, že digitální průkaz je „kritickou schopností“ a také „jedním ze způsobů, jak vláda zajišťuje bezpečnost Australanů“.
Australská ministryně financí Katy Gallagherová sdělila, že zákon pomůže usnadnit a zabezpečit on-line transakce a že zlepšení bezpečnosti na internetu je vládní prioritou. Návrh zákona dle jejích slov zajistí „silný nezávislý dohled“ nad rozšiřováním služeb, a to už od poloviny nadcházejícího roku.
„Australané právem očekávají větší ochranu, transparentnost a kontrolu nad svými sociálními údaji, když je poskytují důvěryhodným organizacím,“ uvedl australský tajemník vlády Mark Dreyfus.
Legislativa byla postoupena Senátu, ten by měl podat zprávu o návrhu zákona v únoru příštího roku. Současně s návrhem zákona vláda plánuje i vyčlenění dalších 56 milionů dolarů v rámci programu digitální identifikace, což bude součástí navrhovaného balíčku na celý projekt ve výši 145,5 milionu dolarů. Vyčleněna je i částka 3,3 milionu dolarů, a to na „posílení registru ochrany prověření, aby vláda mohla reagovat na budoucí narušení dat a podporovat a chránit oběti trestných činů proti identitě“. Celková částka projektu národního systému se tak zvýšila na 781,9 milionu dolarů, informoval australský on-line magazín The Mandarin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.