Podnikatel a zakladatel společnosti Rohlík.cz Tomáš Čupr si od začátku stěžuje, že zásah policistů byl nepřiměřený a právně nepodložený. Muži zákona v jeho skladu zadrželi převážně Ukrajince s polskými vízy, kteří v Česku nemají povolení pracovat. Člen výboru Asociace pracovních agentur René Kuchár pro Rozhlas.cz uvedl, že nejde o první takový případ a celá kauza jen odkrývá téma tzv. zastřeného agenturního zaměstnávání. „To, co se stalo v Rohlíku.cz, je jen kapka v moři. Takových Ukrajinců jsou tady minimálně desítky tisíc,“ tvrdí s tím, že podobných případů se staly už desítky, jen nejsou mediálně známé.
Původní text ZDE.
A o agenturách hovořil i Čupr. „Nám dodávají zaměstnance agentury. Já jsem si myslel, že hrajeme podle pravidel, protože cizinecká policie mnohokrát řekla, že takhle je to v pořádku. Co je tedy ten rozdíl oproti třeba firmě, kde byli lidé ze stejné agentury na stejné pracovní dokumenty a kde cizinecká policie řekla, že to je v pořádku? Proč ten zůstává a ten je vyhoštěn?“ ptal se. A právě na to poukázal i Radovan Bukovič, jenž je prezidentem Asociace pracovních agentur. Podle něj postup není jednotný.
I když náměstek generálního inspektora práce Jiří Macíček také sdělil, že přístup policie je v jednotlivých regionech různý, mluvčí pražské policie Tomáš Hulan zásahy policistů obhajuje. „Odpovědnost je výhradně na každé jedné osobě. Ta má znát a vědět, jaké jsou zákony, jaké jsou právní normy České republiky, a má se podle nich řídit. Agentura těmto lidem zprostředkovává zaměstnání, ale oni musejí vědět, jak dalece je to v souladu s právním prostředím té země,“ míní.
Kuchár pak upozornil také na rozdíly v jednání dvou ministerstev. „Ministerstvo práce a sociálních věcí zaujímá stanovisko, v rámci kterého v podstatě říká, že pokud ti lidé mají polská víza, možnost zde pracovat a splněné podmínky, pak zde pracovat mohou,“ uvedl s tím, že tento postoj ale nesdílejí cizinecká policie a jí nadřízený resort vnitra.
Server Česká-justice.cz pak konstatuje, že kvůli nedostatku pracovníků na českém trhu práce firmy často sahají po řešeních na hranici zákona. „Využívají jednak kolize legislativy pracovní a legislativy pobytové (rozdílné výklady MPSV a ministerstva vnitra), jednak své nepostižitelnosti, pokud u nich pracují lidé nelegálně, prostřednictvím různých pseudoagentur,“ uvedl Burkovič.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
autor: vef