Národní ekonomická rada vlády předá v týdnu podle informací ČTK vládě Petra Fialy návrhy, díky kterým by mohlo dojít ke snížení deficitu státního rozpočtu. Jde o dvě desítky opatření, které by mohly vést k úsporám až 200 miliard korun. Kromě zvýšení daně z nemovitosti nebo zvýšení spotřební daně na alkoholické nápoje a na tabákové výrobky NERV navrhuje také zavedení školného na vysokých školách, které by absolventi spláceli po dosažení určité příjmové hranice.
A právě tento návrh vadí bývalému dlouholetému rektorovi Karlovy Univerzity Tomáši Zimovi. „Jsem a budu proti školnému,“ uvádí v textu, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Zima píše, že s možností školného na vysokých školách dlouhodobě nesouhlasí.
„Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí. Jen vzdělaná společnost je úspěšná. Zpoplatnění vzdělání by udělalo z mnoha mladých lidí a regionů občany bez budoucnosti,“ má jasno Zima, že bychom měli naopak usilovat o to, aby žádný mladý talent nebyl promarněn.
Zavedení školného a snížení vzdělanosti společnosti podle něj povede k šíření extrémismu. „Chceme-li společnost bez vlivu extrémů, chceme-li umět vymýšlet a vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotu, potřebujeme vzdělanou společnost. Proto je velmi důležité, aby byla dostupnost vysokoškolského vzdělávání zachována,“ tvrdí prezidentský kandidát.
Zpoplatnění vysokého školství je prý špatný systém, což lze vidět na zadluženosti mladých lidí ve Spojených státech nebo v Británii. „Půjčky studentům jsou pouze byznys pro banky! Příkladem dlouhodobě zadlužených mladých lidí jsou Anglie a USA. Je urážlivé od vládní koalice jednou rukou chtít vylepšovat zisky hazardu a druhou brát mladým lidem možnost bezplatně studovat. Pokud jde o školné, jsem a budu zásadně proti,“ uzavírá rezolutně Zima.
Celé vyjádření profesora Zimy:
Jsem a budu proti školnému. Podle vládních poradců by do dvou let mělo být na českých vysokých školách zavedeno školné. Dlouhodobě s tím zásadně nesouhlasím. Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí. Jen vzdělaná společnost je úspěšná. Zpoplatnění vzdělání by udělalo z mnoha mladých lidí a regionů občany bez budoucnosti.
Měli bychom naopak usilovat o to, aby žádný mladý talent nebyl promarněn. Chceme-li společnost bez vlivu extrémů, chceme-li umět vymýšlet a vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotu, potřebujeme vzdělanou společnost. Proto je velmi důležité, aby byla dostupnost vysokoškolského vzdělávání zachována.
Půjčky studentům jsou pouze byznys pro banky! Příkladem dlouhodobě zadlužených mladých lidí jsou Anglie a USA. Je urážlivé od vládní koalice jednou rukou chtít vylepšovat zisky hazardu a druhou brát mladým lidem možnost bezplatně studovat. Pokud jde o školné, jsem a budu zásadně proti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma