Zrušení zdanění příjmů pracujících důchodců je jednou z programových priorit současné vlády. Toto opatření by podpořila i opoziční ODS. Škromach její postoj vítá, nicméně upozorňuje, že to byla právě jejich vláda, která to schválila. „Ale chápu, že podobně jako Standa Gross prochází určitým pokáním a chtějí napravit to, co pokazili,“ dodává. Proč to tak je, si vysvětluje tím, že se blíží volby do Evropského parlamentu a ODS se tímto krokem snaží rozšířit svoji voličskou základnu. A jsou to podle něj právě senioři, kteří tvoří významnou část voličstva, která na rozdíl od jiných voličských skupin, chodí k volbám.
Škromach chce zvýšit důchody nejenom o 200 korun, na nichž se vládní koalice již dohodla, ale uvítal by navýšení důchodů i za období minulé pravicové vlády, která v rámci úspor důchody nevalorizovala. Proto navrhuje, aby se ještě letos v červenci zvýšily penze důchodců o dalších 200 korun jako kompenzace „nečasovsko-švarzenbergovsko-drábkovského výpadku“ a od ledna 2015 o již dohodnutých dalších 200 korun valorizace.
O to, aby bylo dostatek prostředků na zvyšování důchodů, by se podle Škromacha měl postarat ministr financí Andrej Babiš, který by měl „naplnit očekávávání, že díky lepšímu výběru daní a pojistného se zvýší příjem státního rozpočtu o 150 miliard korun“.
Škromach se také vyjádřil k deficitu na důchodovém účtu, který by se měl dostat do vyrovnanosti mezi příjmy z pojištění a výdaji na důchody. „Změny by se ale měly odehrát velmi rychle a neměly by mít dopady na lidi s nízkými či středními příjmy, ale na lidi a firmy s vysokými příjmy a zisky," zdůraznil. Na deficit důchodového účtu podle něj nemají vliv předčasné důchody. Ty totiž podle něj systém tolik nezatíží, protože jinak jsou zase vypláceny sociální dávky, což vyjde zhruba nastejno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš