Pár dní po svém nástupu na ministerstvo zdravotnictví předvedl ministr Petr Arenberger během několika víkendových hodin názorový veletoč. Nejprve oznámil řadu rozvolnění, včetně povolení sportování ve venkovních prostorách v počtu dvaceti lidí.
O několik hodin později zcela obrátil, začal varovat, že takové rozvolňování by bylo riskantní, a dokonce v této souvislosti otevřeně řekl, že ví, že jeho opatření jsou právně problematická, ale „uvažujeme jako lékaři, ne jako právníci“.
Co za tímto obratem novopečeného ministra stálo? Článek v posledním Reflexu rozkrývá zákulisí ministerského rozhodování a ukazuje na skupinu, která si říká Mezioborová skupina pro epidemické situace, zkráceně Meses. Skupina neobyčejně vlivných poradců, o kterých ale vlastně nikdo neví, kde se vzali a jaký mají mandát.
ZDE JE STANOVISKO SKUPINY MESES KE ZMÍNĚNÝM ROZVOLŇOVACÍM OPATŘENÍM
Hlavní tváří skupiny je Petr Smejkal. Tento doposud nepříliš známý epidemiolog se objevil v únoru letošního roku, když jej premiér Andrej Babiš vyhlásil za „tvář epidemie“ a stal se hvězdou médií. Prošedivělý elegán dokázal v rozhovorech zaujmout a už začátkem března dostal od Andreje Babiše nabídku na funkci ministra po Janu Blatném.
Smejkal odmítl se slovy, že chce raději působit v odborné skupině při ministerstvu zdravotnictví. Následně k 15.3. vznikl výše zmíněný Meses, který sám sebe začal prohlašovat za „vědecký poradní orgán Ministerstva zdravotnictví České republiky“.
Text v Reflexu rozebírá, že ačkoliv se Meses vydává za orgán ministerstva, k žádnému oficiálnímu jmenování nebo jinému kroku ministra, který by roli tohoto spolku jakkoliv posvětil, nikdy nedošlo.
Skupina začala jako orgán ministerstva veřejně působit v době, kdy na ministerstvu zdravotnictví sice ještě úřadoval Jan Blatný, ale premiér Babiš celkem otevřeně mluvil o tom, že hledá jeho nástupce a sám ministr už v jakési letargii jen očekával svůj konec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav