Vášáryová v rozhovoru s novinářem Eugenem Kuklou uvedla, že z rozhovorů s rakouskými přáteli a některými politiky vyplynulo, že Rakušané chtěli změnu, a proto se nakonec o prezidentský post utkali kandidáti Zelených a Svobodných – tedy stran, které v Rakousku prozatím hrály druhé housle za křesťanskými demokraty a socialisty.
Současný trend se dle političky může promítnout i do parlamentních voleb. Průzkumy veřejného mínění prý již teď ukazují, že strana Svobodných (k níž přináleží Hofer) má třicet až čtyřicet procent podpory. Někdejší rakouská velvyslankyně také poukázala na to, že Hofera paradoxně volili bývalí imigranti (zvláště Srbové), neboť se prý bojí, že jim ti druzí sníží platy a budou se s nimi muset podělit o peníze ze sociálního systému.
Hofer dle Vášáryové vzbuzuje v Evropě obavy, protože je zásadně protievropský, pochází z nacistických kruhů a nechal se slyšet, že klidně změní zavedenou politickou praxi. Jinými slovy, že využije pravomoc odvolat vládu, kterou mu dává ústava. Vášáryová však poukazuje na to, že od roku 1929 žádný rakouský prezident k tomuto kroku nesáhl.
V této souvislosti Vášáryová kvituje, že se nakonec prezidentem stal levicový Alexander Van der Bellen. Je to prý sice bývalý komunista, ale zároveň také univerzitní profesor, intelektuál a je velmi proevropsky orientovaný. A ve dvaasedmdesáti letech se prý nedá očekávat, že by byl radikál, na rozdíl do Hofera.
K podobnému scénáři, který se odehrál v Rakousku, by dle Vášáryové mohlo zanedlouho dojít i v sousedním Německu, kde jsou prý obdobně rozdány karty. „Je to takový zvonec – pozor! Pro nás je to důkazem, že ani deset sociálních balíčků nezaručí, že se lidi nebudou cítit zle, že nebudou volit protestem,“ uvedla politička s tím, že mnoho Rakušanů (byť je Rakousko třetí nejbohatší zemí EU) si řeklo, takto už dál ne, a bylo jim jedno, koho volí.
Dá se svoboda žrát?
Eugen Kukla, který s Vášáryovou vedl rozhovor, posléze stočil téma na Slovensko, když poukázal na to, že průzkumy veřejného mínění ukázaly, že Slováci více věří Rusům a nedůvěřují USA, což mu přijde neuvěřitelné. Podle Vášáryové to však není nic překvapivého po čtyřiceti letech komunistické propagandy. „Uvědomte si, že čtyřicet let propagandy s hlavami něco udělalo,“ prohlásila Vášáryová a dodala, že každý sedmý donášel za peníze.
„Jeden farář mi jednou povídal, že je škoda, že Rusové odešli, protože se s nimi dobře šmelilo. Dala se koupit nafta, benzín…“ Lidem prý víc záleží na těchto materiích spíše než na svobodě slova, shromažďování či tom, že mohou svobodně cestovat. „Absolvovala jsem šest velkých kampaní a nikdy nezapomenu na jednu tetu, která mi vpálila – přestaňte už žvanit o té svobodě, dá se to žrát?“ zavzpomínala Vášáryová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš