Společnost Eldis z holdingu Czechoslovak Group (CSG) si slovenské ministerstvo vybralo po posouzení informací, které obdrželo od oslovených výrobců radiolokační techniky. Zmiňovaná hodnota zakázky nezahrnuje výdaje na logistickou podporu a náklady na výcvik personálu. Ministerstvo uvedlo, že náklady na pětiletou logistickou podporu Eldis odhadl na 480 000 eur (12,4 milionu korun).
Novými radiolokátory k zajištění řízení letového provozu na vojenských letištích Slovensko nahradí stávající systémy, které jsou v provozu od 80. let minulého století a které jsou na konci své technické životnosti. Příslušná technika sice byla v minulosti modernizována, její provozní nespolehlivost podle ministerstva obrany ale roste.
V dříve schváleném dlouhodobém plánu rozvoje obrany Slovensko počítalo s tím, že za letištní radary zaplatí 18 milionů eur (464 milionů korun).
Slovensko v minulosti plánovalo, že se při nákupu radarů zapojí do společného projektu zemí Visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) na pořízení radiolokátorů. Z tohoto projektu ale před čtyřmi lety sešlo. České Ministerstvo obrany v roce 2016 podepsalo s firmou Eldis smlouvu o nákupu čtyř souprav letištních radiolokátorů za 650 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty.
Kromě letištních radarů se Slovensko chystá koupit pro armádu 17 kusů 3D radarů různého dosahu. Česká republika chce mobilní radary tohoto typu pořídit z Izraele, obchod se ale podle dřívějších informací protahuje.
Nákup radarů je součástí rozsáhlé modernizace zastaralé techniky ozbrojených sil Slovenska. Bratislava již podepsala kontrakt na nákup 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, zakoupila také víceúčelové vojenské vrtulníky a dopravní letadla. Kromě toho ministerstvo obrany připravuje například projekt obstarání bojových obrněných vozidel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk