Slovensko má svou první lavičku Václava Havla, nachází se v Košicích

06.06.2018 21:01 | Zprávy

První lavička Václava Havla na Slovensku byla dnes odhalena v Košicích na východě země. Až dosud podobných laviček ve světě bylo 24, v Česku 15, ale na Slovensku nebyla žádná.

Slovensko má svou první lavičku Václava Havla, nachází se v Košicích
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

„Tak jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích,“ zavzpomínal někdejší vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a bývalý polský prezident Lech Walesa, který se slavnostního odhalení lavičky zúčastnil. „Spolu s Václavem jsme bojovali o to, abychom byli všichni svobodní. Tuto svobodu jsme vám zanechali a podívejte se, jak jste s ní naložili,“ apeloval na zamyšlení lidí nad současnou situací v Evropě Walesa podle webu kosicednes.sk.

Slavnosti se zúčastnili rovněž bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster či bývalý šéf české diplomacie a Havlův přítel a kancléř Karel Schwarzenberg.

Budování laviček Václava Havla, které tvoří dvě kovová křesla s kulatým stolkem, jehož středem prorůstá strom, je celosvětovým projektem. Jeho vznik inicioval český velvyslanec v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem, který je autorem podoby laviček. Záměrem bylo vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogů a debat.

První lavička Václava Havla byla zpřístupněna v USA na univerzitě v Georgetownu v říjnu 2013. Následovaly instalace v Dublinu, Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Benátkách, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech nebo Liberci. Jsou i na univerzitách v Tel Avivu a Oxfordu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…