V komunálních volbách jste jako lídr lidovců se ziskem téměř 28 % procent hlasů obhájil mandát. Očekával jste takový výsledek? A především, co pro vás tento závazek znamená? Čeho byste chtěl v následujícím volebním období na radnici dosáhnout?
V letošních komunálních volbách byla poměrně složitá situace, mnoho nových kandidujících subjektů. Myslím, že za uplynulé 4 roky jsme v Uherském Brodě udělali kus práce, která je vidět. Doufal jsem, že to obyvatelé ocení a že alespoň co do počtu hlasů volby vyhrajeme. Bylo mi ale jasné, že se reálně může stát, že kvůli povolebnímu uspořádání koalice můžeme skončit v opozici. Volební výsledek nakonec předčil moje očekávání, a jsem za podporu našich voličů velmi vděčný. Na druhou stranu to pochopitelně vnímám jako velký závazek, abychom pokračovali v nastaveném vysokém pracovním a investičním tempu i nadále. Nebude to jednoduché, ale jdeme do toho naplno se spolehlivým týmem lidí, kterým mohu plně důvěřovat. Věřím, že to zvládneme. V uplynulých dnech jsme dokončili programové prohlášení rady města, které obsahuje nejdůležitější body, jež chceme splnit. Patří sem v první řadě zdárné dokončení moderního bezbariérového dopravního terminálu včetně souvisejících rozšiřujících projektů a také dlouhá léta připravovaná rekonstrukce budov čp. 135 a 136 (tzv. Kachlíkárna) na Masarykově náměstí. Chceme se také soustředit na další zlepšení a zefektivnění práce městského úřadu, velkým úkolem je snížení úvěrového zatížení města.
Komunální volby v Uherském Brodě žádné zásadní změny nepřinesly ani uvnitř koalice. Město i nadále povede koalice KDU-ČSL spolu s ODS a Nezávislými. Nově ji také podpoří hnutí ANO. Můžete nám ve stručnosti představit hlavní programové priority kolice?
Některé priority jsem zmínil v předchozím bodě. Chceme také pokračovat v rekonstrukcích místních komunikací a chodníků, pokusíme se získat dotační prostředky na odkanalizování zbývajících častí města. Další rozsáhlou investiční akcí je příprava a realizace protipovodňových opatření na řece Olšavě, spočívající ve výstavbě hrází a kapacitních čerpacích stanic. Neméně důležitá je příprava realizace obchvatu Těšova a Újezdce, vyhotovení nového územního plánu, projektová příprava dalších investičních akcí, optimalizace městské autobusové dopravy a realizace komunikačního propoje na sídliště Olšava.
Co je pro vás nyní prioritou číslo jedna? Jaké téma je pro město zásadní?
Priorita číslo jedna? Dokončení všech rozběhlých investičních akcí a rekonstrukce Kachlíkárny. Na tu se moc těším, protože je to objekt, který dlouhá léta hyzdí náměstí. Za tři měsíce začínáme.
Jste nejen starosta, byť neuvolněný, ale od ledna letošního roku jste také senátor. Jak byste hodnotil svůj první rok ve funkci? Považujete jej za úspěšný? Co byste vyzdvihl?
Já myslím, že lidé nerozlišují, zda jsem uvolněný starosta, nebo neuvolněný. Sám v tom také rozdíl nevidím – nepracuji o nic míň, než jsem byl dosud zvyklý. Co se týká funkce senátora – je to obrovský objem nových informací a materiálů, které člověk musí vstřebat. Bez pomoci schopných asistentů se neobejdu. Myslím, že se podařilo prosadit několik dobrých věcí – a pokud ne přímo v Senátu, tak prostřednictvím našich poslanců za KDU-ČSL, se kterými úzce spolupracujeme. Zmínil bych třeba autorský zákon, několik daňových zákonů, řešení sociální problematiky... Je toho za necelý rok opravdu hodně, stačí se podívat na stránky Senátu.
Jak jste se vyjádřil pro naše stránky, jako senátor byste chtěl mimo jiné usilovat o změnu legislativy, která trápí města a obce. Můžete být konkrétnější? Co vám osobně jako starostovi nejvíce ztěžuje práci?
Mám pocit, že v současné legislativní džungli se už nevyzná nikdo, a každým dalším zákonem nebo novelou se jenom dál znepřehledňuje celý právní systém. Chybí mně nějaká koncepce – měsíčně se chrlí desítky zákonů a novel, když si uvědomím, kolik je jich za rok, za 4 roky… To je neuvěřitelné množství. Myslím, že zákonodárný proces musí mít v první řadě pevně v rukou vláda. Je nutné omezit zásahy zákonodárců, kteří do mnohdy kvalitních zákonů vnášejí pozměňovacími návrhy nesouvisející věci a chaos. Bez souhlasného stanoviska legislativců k většině pozměňovacích návrhů zákonů by tyto neměly opustit půdu sněmovny ani Senátu. V rámci senátního i poslaneckého klubu KDU-ČSL úzce spolupracujeme na přípravě nejrůznějších zákonných opatření, případně s ministerstvy, která jsou také předkladatelé zákonů. Obcím i většině firem by velmi pomohla kvalitní novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Zadavatelé si už totiž dávno nevybírají zhotovitele. My pouze dohlížíme na to, aby proces výběru byl v souladu s platnou legislativou. Kdo vyhraje, ovlivnit nemůžeme, ani nedokážeme. A pak vítězí za nejnižší cenu mnohdy pochybné firmy s pochybnou výslednou kvalitou díla. Na obce a města se také stále valí další a další povinnosti, obrovsky narůstá administrativní zátěž. Pokud by se uvedené věci podařilo výrazně zlepšit, všem by se mnohem lépe dýchalo.
Mezi vaše priority současně patří boj proti těm, kteří parazitují na lidech v nouzi prostřednictvím zneužívání sociálních dávek – příspěvku na bydlení v nejrůznějších ubytovnách. Jaký nástroj v boji proti zneužívání sociálních dávek podle vás Česko postrádá? A jaká opatření jste pro řešení problému navrhl vy sám?
Je chybou, že stát tak dlouho před problematikou byznysu s ubytovnami zavíral oči. Připravovali jsme novelu příslušného zákona, ale ve chvíli, kdy byl na stole návrh z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, bylo zbytečné usilovat prostřednictvím Senátu o předložení vlastní varianty. Zákon č. 252/2014 o pomoci v hmotné nouzi jsem podpořil, protože se domnívám, že je kvalitně zpracovaný, včetně vymezení minimálního standardu bydlení a maximání výše nájemného, aby již nadále nedocházelo ke zneužívání sociálních dávek a parazitování nejrůznějších podnikavců na sociálně slabých.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková