Člen celostátního výboru KDU-ČSL a bývalý místopředseda strany Pavel Svoboda nesouhlasí s tvrzením exministra financí Miroslava Kalouska, že se sazbami DPH nejde nic dělat. "Osvobození plenek, sunaru apod. od DPH má rozměr vnitrostátní i unijní," píše politik v článku pro Lidové noviny.
Výše DPH v jednotlivých členských státech se musí pohybovat v mezích, které určuje směrnice, ovšem například Velká Británie nebo Irsko si dokázaly vyjednat výjimku, na rozdíl od České republiky. "To je překvapivé, protože Česko má demografický problém: prostě nejsou lidi, resp. v Česku je jich čím dál tím méně," píše Svoboda.
Lidovec upozorňuje, že problém nemá jen kulturně-sociologický rozměr. "Ekonomům chybí v systému celý jeden milion malých Čechů, Moravanů a Slezanů, kteří by v budoucnosti vydělávali na naše důchody či zdravotnictví," upozorňuje.
Směrnice lze změnit. Není to Písmo svaté
Podle Svobody se s tím ale rozhodně dá něco udělat. "Směrnice není Písmo svaté a lze ji změnit, popřípadě si vyjednat výjimky," upozorňuje a vinu svaluje mimo jiné i na předchozí politickou elitu.
"Naše minulá politická reprezentace před hlavním problémem české společnosti - nedostatkem dobře vychovaných dětí - strkala hlavu do písku. To je dobré si pamatovat, až vám někdo z nich bude tvrdit, že podporují rodiny s dětmi," podotýká Svoboda.
Bývalý lidovecký místopředseda připouští, že řešení demografických problémů je běh na dlouhou trať, ale už příklad Francie prý dokazuje, že něco dělat jde. "Proto je dobře, že v nové koaliční smlouvě se díky KDU-ČSL objevila celá řada konkrétních populačních opatření," uzavírá Svoboda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr