Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Původní návrh, který připravili lidovečtí senátoři v čele s Jitkou Seitlovou (za SZ) počítal s tím, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do 25 procent výtěžku ve prospěch společenství vlastníků. Senát ale tento podíl snížil kompromisně na deset procent.
V Česku je zaregistrováno více než 58.000 společenství vlastníků bytů, která spravují zhruba 1,3 milionu bytů. Přibližně polovinu spravují členové Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Podle jeho ankety v roce 2014 měla tato společenství pohledávky přes 88 milionů korun vůči 7500 dlužníků. O rok později to bylo 85 milionů korun, výše nevymahatelných pohledávek ale vzrostla o pět milionů na 56,6 milionu korun. Údaje za loňský rok bude mít SČMBD v květnu.
Dluhy podle Seitlové dopadají na vlastníky, kteří musejí hradit náklady k nájemnému navíc. Pokud byl byt zakoupen na hypotéku nebo zastaven do půjčky, dlužné částky se společenství nedočká. V exekuci nebo veřejné dražbě mají totiž přednost k uspokojení pohledávek zajištění věřitelé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp