Sněmovna neplánovaně uctila památku obětí povstání v Tibetu

10.03.2016 12:51 | Zprávy

Sněmovna dnes dopoledne neplánovaně držela minutu ticha za oběti protičínského povstání za obnovení nezávislosti Tibetu před 57 lety. Požádal o to ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Učinil tak poté, co poslanci TOP 09 už ráno vyvěsili na sněmovně tibetskou vlajku a navíc tchajwanskou vlajku.

Sněmovna neplánovaně uctila památku obětí povstání v Tibetu
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka

Ministr o uctění památky obětí protičínského povstání ve Lhase v roce 1959 požádal poslance v okamžiku mezi projednáváním různých zpráv. „Jsou témata, která podle mého přesvědčení spojují všechny lidi dobré vůle. Dnes je 10. březen a je to přesně 57 let od povstání tibetských mnichů, které bylo krvavě potlačeno čínskou komunistickou armádou. Já vás prosím, abychom památku minimálně 80 000 obětí tohoto povstání uctili chviličkou ticha,“ uvedl Herman. Poslanci mu bez námitek vyhověli.

TOP 09 vlajky pověsila pod okny svých klubových prostor v paláci, který přiléhá k Malostranskému náměstí. Viset by tam měly celý dnešní den. „Každý poslanec má právo na svou politickou činnost a jako takovou chápu i tuto iniciativu,“ řekl k tomu ČTK předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Jde podle něho o aktivitu poslanců TOP 09, kterou učinili v rámci poslaneckého mandátu.

Tibetskou vlajku vyvěsili poslanci TOP 09 v rámci výročí protičínského povstání, tchajwanskou kvůli obsahu partnerské smlouvy Prahy s Pekingem. „Na protest proti servilnímu textu smlouvy Prahy s Pekingem jsme z oken poslaneckého klubu TOP 09 vedle tibetské vlajky vyvěsili i vlajku Čínské republiky,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Čínská republika je plný název pro pojmenování země Tchaj-wan, užívané v češtině. Území zahrnuje ostrovy Tchaj-wan, Penghu, Kinmen, Matsu a další malé ostrovy. Nárok na oblasti si dělá pevninská Čínská lidová republika. Čínskou republiku, jež má ale vlastní vládu, uznávají zhruba dvě desítky zemí světa. Smlouva mezi Prahou a Pekingem obsahuje sporný bod o uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny.

V minulosti vyvěšovali ve sněmovně z klubových oken tibetskou vlajku poslanci Strany zelených. Šlo o stejnou budovu, v níž nyní mají klubové prostory poslanci TOP 09. Zelení mají nyní zastoupení pouze v Senátu, a proto se rozhodli vyvěsit vlajku jejich senátoři. Vlajka podle mluvčího strany zavlaje i u turistické chaty na vrcholu Milešovky, kde ji vyvěsí člen předsednictva SZ Daniel Pitek. Na některých místech bude vlajka vlát až do příjezdu čínského prezidenta, který má ČR navštívit na konci března.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnízdo zmijí.“ Jeffrey Sachs podrobně o mocných v USA před nástupem Trumpa

8:46 „Hnízdo zmijí.“ Jeffrey Sachs podrobně o mocných v USA před nástupem Trumpa

Hostem populárního moderátora Tuckera Carlsona byl ekonom, profesor Jeffrey Sachs. Hovořil o tom, ja…