Řadu dalších Bartoňových úprav výbor nepodpořil. Týkaly se podle sdělení jejich autora například větší transparentnosti přidělování peněz sportovním asociacím i jednotlivým klubům. Kritici ale poukazovali na to, že by jen zvýšily administrativu. Bartoň ve výboru neuspěl ani s návrhy, podle nichž by předseda agentury nesměl být poslanec nebo senátor a sídlem agentury by byl Bruntál, nikoli Praha.
Sněmovna by měla předlohu podle obou výborů schválit i ve znění celkového pozměňovacího návrhu hlavního autora novely, poslance a vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky (ANO). Týká se zejména převodu agend z ministerstva na agenturu, vyjmenovává požadavky pro kandidáta na předsedu agentury a nově upravuje dozorový orgán nad agenturou. Neměl by být složen z pěti poslanců a pěti zástupců ministerstev, ale ze zástupců sportovního prostředí. Hnilička by měl v budoucnu agenturu řídit.
Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole Ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm miliard.
Agentura by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Měla by mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z Ministerstva školství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk