Senátní úpravy mají mimo jiné zabránit tomu, aby se náklady na kampaň nekandidujících „třetích osob“ nezapočítávaly do limitů kandidujících stran a hnutí bez jejich vědomí. Mohlo by se totiž stát, že by se do těchto limitů započítávala i negativní kampaň vedená proti těmto stranám, upozornil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Připomenul přitom kampaň, kterou proti němu rozjel podnikatel Radim Jančura na svých autobusech.
Koalice se s opozicí ve sněmovně přesto přes hodinu přela o to, zda nová pravidla budou v praxi skutečně účinná a nebude je možné obcházet. Podle Marka Bendy (ODS) například není zřejmé, zda se do limitu bude započítávat i dodatečné uhrazení dluhu za kampaň prezidentského kandidáta, jako tomu bylo u pozdějšího ministra financí Jana Fischera.
Zákon počítá s tím, že v případě voleb do sněmovny bude moci každé kandidující uskupení za kampaň utratit maximálně 90 milionů korun. V případě krajských voleb má být limit stanoven na sedm milionů korun na kraj. Kandidáti na senátora by podle návrhu nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun. Padesátimilionový strop pro evropské volby by nadále měli dodržovat i kandidáti na prezidenta.
Novela počítá také s povinným zřízením transparentních volebních účtů a podřízením dohledu nad hospodařením stran novému nezávislému úřadu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk