ParlamentníListy.cz již opakovaně informovaly o průběhu schvalování novely zákona o právu na digitální služby, kterým má být zřízena Digitální a informační agentura (DIA). Návrh sepsaný a prosazovaný ministrem pro místní rozvoj a vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem (Piráti) vyvolává od počátku řadu pochybností.
Již jsme psali, že zadání návrhu bylo vypracované v dubnu, práce začaly v květnu a už v srpnu jej schvalovala vláda. Připomínkové řízení bylo zredukováno z patnácti ministerstev na tři, a i od nich zaznělo množství zásadních připomínek.
To vše s vysvětlením, že agentura musí začít fungovat od 1.1. 2023. To se nejspíš nepodaří, aktuálně se počítá se zahájením plné činnosti od 1. dubna, ale práce kvůli tomu probíhaly ve značném chvatu.
Návrh počítá s tím, že agentura DIA se stane zastřešující organizací (oblíbeným výrazem Ivana Bartoše „umbrella“) pro celý proces digitalizace.
Původně se hovořilo o tom, že úředníci agentury by měli být převedeni „jedna k jedné“ z tří odborů ministerstva vnitra, věnujících se digitalizaci státní správy, plus ze Správy základních registrů, která je ministerstvu vnitra podřízena. Postupem času se ale ukazovalo, že úředníků bude třeba mnohem více. Nejprve se hovořilo o 120 místech, pak už o dvou stovkách míst. Náklady na vznik nového úřadu se mají pohybovat ve vyšších stovkách milionů, nejspíš se dostanou k miliardě.
Ministr Bartoš v důvodové zprávě k návrhu popisoval, jak je třeba do vznikající agentury přilákat špičkové odborníky na IT, kteří musí být také pořádně zaplaceni. A ohromil výpočtem, že úředníkovi lze při maximálním využití všech zákonných možností vyplácet 140 tisíc měsíčně, a to bez příplatků.
Odborné veřejnosti návrh ministr Bartoš představil na semináři v Mikulově až ve chvíli, kdy už byl schválen vládou a poslán do sněmovny. I od odborníků přicházelo množství námitek. ICT Unie, hlavní odborná platforma, varovala že návrh může zničit celou práci na digitalizaci veřejné správy za posledních šestnáct let.
Zásadní nesouhlas vyjádřila odborová organizace ministerstva vnitra, z jehož tří odborů má být základ nové agentury vytvořen. Námitky zaslané poslancům byly na takové úrovni závažnosti, že se s tím někteří poslanci podle vlastních slov doposud nikdy nesetkali.
Přesto návrh prošel na sněmovním plénu i ve výborech prvním i druhým čtením (ministr Bartoš žádal projednání ve zrychleném řízení, to ale bylo vetováno kluby ANO a SPD). V obou případech bylo schválení dosaženo hlasy celé vládní koalice.
Podle poslanců, se kterými ParlamentníListy.cz hovořily, zní v kuloárech i z koalice zcela otevřeně, že DIA je úlitba za pirátskou loajalitu vládě. Proto poslanci hlasují pro, i když zejména v ODS jsou o návrhu velké pochybnosti. Kuriozitou je třeba hlasování Zbyňka Stanjury, který se ve vládě jako ministr financí hlasování zdržel, ale jako poslanec ve sněmovně hlasoval s celým svým klubem pro návrh.
Nakonec hlasování dopadlo poměrem 92:85, když proti návrhu nehlasoval ani jeden z poslanců vládní koalice. Čtyři vládní poslanci hlasovali vyjmutím své karty, zbytek do koaliční sto osmičky byl ze středečního jednání omluven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo