Zamítnutí návrhu podpořili nejen téměř všichni zástupci vládní koalice, ale i většina zástupců ODS a TOP 09. Komunisté se hlasování většinou zdrželi.
Sami zástupci Úsvitu přiznávali, že odpovědnost zástupců státu a samosprávy za svěřený majetek už platné zákony upravují. „Duplicita jakási existuje, ale dochází k netransparentním a nejasným výkladům v těchto věcech. Je to prostě velmi obtížně vymahatelné," uvedl poslanec Úsvitu Radim Fiala. Odmítl ale, že by návrh byl populistický. „Řekněte, jak to uděláme nepopulisticky, aby se nekradlo," dotázal se poslanců.
Sociální demokrat Štěpán Stupčuk nicméně trval na tom, že stávající úprava je komplexní. „Nelze očekávat, že by tento návrh (Úsvitu) přinesl nějakou novou kvalitu, přinesl by naopak výkladový chaos," prohlásil. „Takto formulovaný zákon považuji za nadbytečný," přidal se František Laudát z TOP 09.
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve svém odmítavém postoji poukazovala také na to, že norma by se nevztahovala na státní organizace, které jsou z tohoto zákona vyloučeny. Úprava Úsvitu prý navíc obsahovala nejasné pojmy, legislativní nedostatky i písařské chyby. Podobnou úpravu Úsvitu odmítl z obdobných důvodů už předchozí kabinet Jiřího Rusnoka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk