V úvodním kole se očekává kritika dohody od poslanců opozičního hnutí SPD. Naopak v poslaneckém klubu opozičního hnutí ANO má ujednání většinově podporu. Ještě před schválením programu schůze, která začíná odpoledne, se očekávají obvyklé opoziční snahy o jeho změny.
Obrannou smlouvu se Spojenými státy schválila vláda letos v dubnu. V květnu ji ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s případnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území.
Dohoda podle SPD vytváří podmínky pro pobyt amerických vojáků a pro výstavbu budov s charakterem velvyslanectví bez přístupu české strany. Hnutí žádá její schvalování v referendu. Vládní činitelé zdůrazňují, že smlouva není o pobytu amerických vojáků ani o jejich základně. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová zmínila zvýšení bezpečnosti Česka.
Ve Sněmovně je nyní dohoda v úvodním kole. Po skončení prvního čtení by ji měl posoudit branný, a také zahraniční výbor. Teprve následně dolní komora rozhodne, zda souhlas k ratifikaci smlouvy v podobě prezidentova podpisu dá. V Senátu je schvalovací postup odlišný. Smlouvu v něm nejprve posoudí příslušný výbor. Plénum rozhodne o souhlasu horní komory s ratifikací na schůzi, která začne 13. července.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.