Sněmovně důvěřuje pětina lidí. Propadák postihl Českou národní banku

20.12.2013 17:32 | Zprávy

V prosinci mírně vzrostla důvěra obyvatel ČR v prezidenta Miloše Zemana a Senát, výrazněji v Poslaneckou sněmovnu, zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z ústavních institucí ale lidé nadále sněmovně důvěřují nejméně, důvěru v ní má jen 21 procent lidí. Naopak největší důvěře, zhruba tří pětin obyvatel, se dál těšili starostové obcí. Výrazně po devizových intervencích klesla důvěra v Českou národní banku.

Sněmovně důvěřuje pětina lidí. Propadák postihl Českou národní banku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny

Prezidentovi republiky důvěřuje 41 procent dotázaných, v listopadu jeho důvěra klesla na 39 procent z říjnových 51 procent. Ve srovnání s listopadovým průzkumem se jedná o posun v rámci statistické chyby, uvedlo CVVM. "Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM," uvedli autoři průzkumu.

Důvěra ve sněmovnu se zvýšila na 21 procent z listopadových 15 procent, u Senátu stoupla od minulého průzkumu o dva procentní body na 28 procent. Senátu i sněmovně podle CVVM častěji důvěřují lidé do 29 let, dotázaní s vysokoškolským vzděláním a s dobrou životní úrovní. Důvěra v končící úřednickou vládu Jiřího Rusnoka se nezměnila, se 24 procenty zůstala druhá nejnižší z ústavních institucí.

Vyšší důvěru než celostátní mají krajské a místní reprezentace. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 41 procent lidí, což je nárůst z listopadových 38 procent. O procentní bod na 59 procent se zvýšila důvěra v obecní zastupitelstva. "Důvěryhodnost osob stojících v čele obecních a krajských samospráv v zásadě přesně kopíruje míru důvěry, kterou mezi občany požívají obecní, respektive krajská zastupitelstva," uvedlo CVVM. Svému starostovi tak v prosinci důvěřovalo 61 procent lidí a hejtmanovi 39 procent dotázaných.

Výrazný pokles důvěry u ČNB

Z dalších institucí se výrazně zmenšila důvěra lidí v Českou národní banku. V prosinci klesla na 38 procent z 66 procent v dubnu 2011. Centrální banka minulý měsíc zahájila devizové intervence k oslabení koruny, kterými chce zabránit deflaci, a udržet tak pracovní místa a zabránit ztrátám u hrubého domácího produktu. Postup ČNB kritizovali někteří ekonomové a podnikatelé a také prezident Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Rusnok.

S politickou situací v Česku bylo podle průzkumu spokojeno v prosinci osm procent dotázaných proti listopadovým sedmi procentům. Nespokojenost vyjádřilo 62 procent respondentů; meziměsíčně byl jejich podíl o pět procentních bodů nižší.

Průzkumu CVVM se mezi druhým a devátým prosincem zúčastnilo 987 lidí ve věku od 15 let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

20:56 ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služ…