Vystrčil před odletem na tiskové konferenci v Senátu uvedl, že jeho cesta má tři cíle. Tím prvním je podpora českých podnikatelů. Druhým pak „ukázat, že je Česko svobodnou a suverénní zemí“. Senát podle jeho slov (pronesených za přítomnosti předsedy zahraničního výboru komory Pavla Fischera) „má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier. To znamená, že hájí svobodu a demokracii a hájí svoji suverenitu“.
Třetím důvodem pak je ukázat, že Česká republika bude spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi, „bez ohledu, zda si to někdo jiný přeje nebo nepřeje“.
Tím „někým“ je míněna právě Čína, která dala opakovaně otevřeně najevo své negativní stanovisko. Protesty čínského velvyslanectví v Praze byly důvodem napětí mezi Senátem a zbytkem politické reprezentace, někteří je dávají i do souvislosti s úmrtím bývalého předsedy senátu Jaroslava Kubery na inkfart. Jeho nástupce Vystrčil vytrvale opakoval, že Kuberovi cestu na Tchaj-wan dluží a pozval do delegace i jeho vdovu.
Na Tchaj-wan, dříve zvaný Formosa, se po prohrané čínské občanské válce s komunisty uchýlil vůdce nacionalistů Čankajšek a vyhlásil zde vlastní stát, zvaný Čínská republika. Vláda v Pekingu jej nikdy neuznala a Tchaj-wan, ostrov u čínského pobřeží, považuje stále za své území. Její „politiku jedné Číny“ akceptuje celý svět, Vystrčil bude prvním vrcholným ústavním činitelem, který na ostrov zamíří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav