Sobotka a Bakala před soud? Záleží na Sněmovně. Zaorálek proti

30.01.2020 12:28 | Zprávy

Poslanci by se dnes měli zabývat zjištěními vyšetřovací komise k privatizaci OKD. Členové komise připravili celkem 14 trestních oznámení. Někdejší majitel OKD Zdeněk Bakala nebo expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se proti trestním oznámením ohradili. Své k tématu řekl i dlouholetý kritik Zdeňka Bakaly současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sobotka a Bakala před soud? Záleží na Sněmovně. Zaorálek proti
Foto: OKD
Popisek: OKD

Sněmovní komise k privatizaci společnosti OKD, kterou získal podnikatel Zdeněk Bakala, dospěla k závěru, že šlo o natolik podezřelou transakci, že bude třeba podat několik trestních oznámení. Míří například na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a ministra za ODA a nynějšího prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Podle České televize by policie měla prověřit také kroky Zdeňka Bakaly. Koláček se podílel na prodeji společnosti Bakalovi.

Členové komise v čele s Pirátem Lukášem Černohorským pracovali přes 2 roky, vyslechli více než 40 svědků. Nakonec komise podala celkem 14 trestních oznámení.

„Tam, kde se blížila lhůta promlčení, tak komise již trestní oznámení odeslala. V některých případech se stále ještě doplňují ta trestní oznámení,“ oznámil Černohorský.  

Veřejnoprávní televize připomněla, že po druhé světové válce komunisté doly zestátnili, ale po roce 1989, kdy v Československu začaly opět fungovat demokratické mechanismy, bylo rozhodnuto, že společnost bude zprivatizována. Exministr průmyslu Dlouhý v roce 1990 rozhodl o převedení státního podniku na akciovou společnost, jenže do té byly začleněny i byty horníků, a to už podle sněmovní komise bylo v rozporu se zákonem. Právě proto míří trestní oznámení i na Dlouhého. Měl navíc podle komise pochybit při přípravě privatizace a stát ke své škodě přišel o většinový podíl ve společnosti.

Dlouhý je prý připraven se obhájit a za podáním trestního oznámení cítí politickou motivaci.

„Jsem připraven se obhájit a současně se nemohu ubránit pochybnostem ohledně politické motivace konání vyšetřovací komise,“ vzkázal Dlouhý přes ČTK Černohorskému a jeho kolegům.

Komise se věnovala i prodeji menšinového podílu OKD, o který se postarala vláda již zesnulého Stanislava Grosse. Ministrem financí v jeho vládě byl pozdější premiér Bohuslav Sobotka. Menšinový podíl byl prodán za částku 4,1 miliardy korun a podle členů komise to bylo pod cenou.

Sobotka však přes veřejnoprávní televizi komisi vzkázal, že se nemá čeho bát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

7:39 „Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

Premiér Petr Fiala si po vzoru Danuše Nerudové vzpomněl na mladé a přímo je oslovil. Popřál jim všec…