Hned na úvod Sobotka vyjádřil znepokojení nad dalším jaderným testem KLDR. „Já si nemyslím, že svět stojí na hraně globálního konfliktu, já jsem přesvědčen, že svět čelí jedné šílené diktatuře,“ uvedl Sobotka s poukazem na režim diktátora Kim Čong-una. Podotkl také, že bez pomoci Číny by se jeho režim nemusel tak dlouho udržet. Je na státech Rady bezpečnosti OSN, aby o situaci jednaly, a je na státech, které mají vliv na dění v KLDR, aby na Kim Čong-una zapůsobily. Měl na mysli především Čínu a Rusko.
Posléze se vyjadřoval k situaci v OKD, kde jako ministr financí v roce 2004 dokončoval privatizaci. Zdůraznil, že před soudem promluvil rád, protože chtěl popsat příběh privatizace v celé šíři. Na kameru pak vše vyložil i divákům.
Obžaloba tvrdí, že menšinový podíl v OKD byl prodán pod cenou. Vláda měla na počátku tisíciletí například posudek Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který státní podíl v OKD ohodnotil na méně než čtyři miliardy. „Já myslím, že to je nesmysl, protože tehdy vláda prodala podíl za tržní cenu. Společnost Penta nabízela čtyři miliardy korun za ten podíl, připomínám také, že my jsme ten podíl prodali za 4,1 miliardy, a připomínám také, že tehdy žádná další nabídka na stole nebyla,“ rozjel se premiér.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák