Sobotka prohlásil, že pětadevadesátileté Sipplové si osobně váží. Její život podle něj podává svědectví o společných dějinách Čechů a Němců. „Obdivuji sílu paní Olgy Sipplové, která navzdory těžkému osudu celý svůj život zasvětila stavění mostů a snaze o prohlubování porozumění mezi Čechy a Němci,“ řekl. „Jsem si vědom toho, že mnoho našich někdejších německých krajanů, kteří zůstali věrni Československu a postavili se nacismu na odpor, často zejména sociálních demokratů, se místo uznání a vděku dočkalo křivdy v souvislosti s poválečným vyháněním a nuceným vysídlením německého obyvatelstva,“ uvedl premiér.
Sipplová se narodila v roce 1920 ve Staré Roli na Karlovarsku. Pro své demokratické přesvědčení a loajalitu Československé republice čelila po okupaci země perzekuci ze strany nacistů. V roce 1946 dobrovolně odešla do Bavorska, protože v Československu neměla žádné příbuzné a vadilo jí paušální odsuzování Němců. Za své úsilí o smíření mezi Čechy a Němci byla v roce 2002 vyznamenána Řádem za zásluhy Spolkové republiky Německo.
Medaile Karla Kramáře je pamětní medailí udělovanou předsedou vlády za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním československém předsedovi vlády Karlu Kramářovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp