ČSSD se chce podle Sobotky odhalením desky přihlásit k odkazu Hampla, který byl přesvědčeným demokratem a snažil se o zajištění sociální spravedlnosti. "Antonín Hampl byl svým politickým životem a vlastně celým svým osudem spojen s demokratickým Československem," řekl Sobotka.
"Když došlo k okupaci, tak Antonín Hampl samozřejmě nacistům vadil. Byl živoucí připomínkou demokratických poměrů, které okupaci předcházely," uvedl Sobotka. "Po roce 1948 se stal Antonín Hampl nepohodlný i z druhého důvodu. Stal se symbolem nekomunistického odboje," doplnil premiér.
Hampl podle Sobotky vadil dvěma totalitám a jak nacistický, tak komunistický režim se snažily, aby se vytratil z povědomí společnosti. "To, že jsme se tady dnes sešli, že jsme jako sociální demokraté, ať už čeští nebo němečtí, na Antonína Hampla nezapomněli, je velké vítězství pravdy," řekl Sobotka.
"Antonín Hampl je jednou z mnoha milionů obětí nacistického teroru. Jeho osud nám vždy připomene, co udělali Němci Čechům v době druhé světové války," řekl při odhalení desky Woidke.
Podle braniborského premiéra je v současnosti nutnější než kdykoli dříve připomínat si, jaké hrůzy vyvolal nacistický režim a jaká je hodnota života v míru, demokracii a svobodné společnosti. "Všem nám to připomíná, že demokracie, mír a svoboda nejsou samozřejmostí a že každý den musíme pracovat na tom, abychom je udrželi. Zde v Německu, v Evropě i na celém světě," řekl Woidke.
Na Woidkeho slova navázal Sobotka na sympoziu v berlínské Nadaci Friedricha Eberta. "Naším prvořadým úkolem je hájit ve veřejném prostoru humanismus, hájit rozum, hájit demokratické hodnoty, hájit spravedlivou a prosperující společnost," řekl Sobotka.
Varoval rovněž před sílícím hlasem populistů v Česku i v Německu. "Je důležité, abychom v populismu, který nabývá často i nenávistné formy, včas rozpoznali politického protivníka a nepřijímali jeho pravidla hry," uvedl český premiér.
Hampl byl prvorepublikovým předsedou československé sociální demokracie, ministrem a poslancem. Nacisté ho zadrželi v roce 1941 a po výsleších v Praze převezli do Berlína, kde na následky krutého zacházení zemřel v květnu 1942.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa