Socdem nechala zpracovat tajnou analýzu zoufalého výsledku voleb. Máme ji jako jediní. Jména, chyby, razantní změny

18.01.2019 11:42 | Zprávy

ČSSD je na tom pod vedením Jana Hamáčka vcelku přijatelně. Oproti stavu, který se odehrál loni na podzim, by se dalo hovořit o jistých pozitivech. Ačkoli se o sociální demokracii po zmíněných komunálních volbách hovořilo vesměs negativně, evidentně nejhůř dopadlo hlavní město. V Praze, kde ČSSD řídí dosluhující europoslanec Poche, můžeme hovořit o totálním kolapsu. Nepomohl Poche, peníze, lídr Landovský ani cokoli jiného. A právě na to konto se ParlamentnímListům.cz podařilo získat interní analýzu, která pražský debakl hodnotí a analyzuje.

Socdem nechala zpracovat tajnou analýzu zoufalého výsledku voleb. Máme ji jako jediní. Jména, chyby, razantní změny
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche

Podle rozboru Pavla Šaradína lze říci, že nynější situace sociální demokracii nepřeje. Ztrácí prý napříč celým kontinentem a její voliče úspěšně přebírají populisté. „Politické otřesy způsobily jak finanční, tak migrační krize. Obě měly obrovský vliv na zásadních změnách v ekonomické, sociální a politické oblasti," míní Šaradín. Navzdory poměrně jasnému označení situace šlo naší redakci především o hodnocení Prahy. K té se autor zprávy dostává až po delším úvodu.

Ještě před podzimními volbami prý socdem musela počítat s několika fakty. Jednalo se o oslabující značku ČSSD na celostátní úrovni a rozhádanost či propravicový elektorát, silnou konkurenci ANO a razantní posilování nezávislých.

Z tabulky, kterou zainteresovaní spatřili, vyplývá, že ČSSD v Praze dochází dech od roku 2010. Tehdy získala 17,9 procenta, v roce 2014 to bylo už jen 10,4 procenta a v roce 2018 historicky nejnižší podpora 2,9 procenta voličů.

„Účast strany v koalici 2014 – 2018 s ANO a Trojkoalicí byla menšinová, doprovázely ji neshody, rozepře a nakonec i negativně vnímaná osoba primátorky Adriany Krnáčové. Výraznou profilaci ČSSD v této koalici voliči příliš nezaznamenali a povolební situace od roku 2017 ukazovala na další ústup tradičních politických stran a posilování nových subjektů. Velkou šanci pro komunální volby měli nezávislí a jejich uskupení. Sociální demokracie tak stála před dvojím ohrožením: tradiční voliče v roce 2017 převzalo ANO 2011 a o liberální bojuje zejména s Piráty a v případě lokální politiky i nezávislými uskupeními," píše se dále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…