Šok tisíce střel v rámci několika hodin. Generál Šedivý promluvil v ČT o boji proti Islámskému státu

30.11.2015 22:59 | Zprávy

Velvyslanec České republiky při NATO Jiří Šedivý prozradil poslední listopadový den v pořadu Události, komentáře, že i když to tak nevypadá, útoky na Islámský stát pokračují, i přestože jsou v mediálním zatmění díky rivalitě Turecka a Ruska z minulého týdne.

Šok tisíce střel v rámci několika hodin. Generál Šedivý promluvil v ČT o boji proti Islámskému státu
Foto: kozusnik.eu
Popisek: Jiří Šedivý, velvyslanec České republiky u NATO, byl hostem autora a moderátora pořadu Edvarda Kožušníka.

„Tažení širší globální koalice vůči IS je v pozadí možná z hlediska médií, ale intenzita útoků na Islámský stát naopak prudce narostla,“ řekl v pořadu Šedivý a podotkl, že jak pro ruského, tak i pro tureckého prezidenta je čerstvý konflikt poměrně vděčným mediálním tématem, které ale možná vytváří i jakýsi zádrhel ve snahách zharmonizovat všechny ty, jež působí v oblasti proti tzv. Islámskému státu.

Česká republika podle Šedivého vyslovila základní a spojeneckou solidaritu a zároveň potvrdila právo každého spojence chránit svůj vzdušný prostor a suverenitu. „Zároveň jsme požádali o rychlé vyřešení tohoto problému,“ poznamenal velvyslanec České republiky v Severoatlantické alianci s tím, že je dobré, že nový konflikt dále neeskaluje kromě slovních a oznamovacích opatření ze strany Ruska, která ale nemají vojenský charakter.

Jednání ministrů zahraničí zemí NATO: Bude se jednat o prevenci incidentů typu Ruska a Turecka

„Česká republika je v hlavním proudu ve stanovisku k pozemní akci proti IS. Nelze říci, že bychom byli skeptičtí, ale jsme spíše realisté, protože prostě není čas na nějakou rozsáhlejší pozemní operaci,“ uvedl v pořadu dále Šedivý, podle něhož o pozemní akci nestojí ani státy regionu, které se na boji proti nechvalně proslulé teroristické organizaci podílejí.

Šedivý se vyjádřil i k možnosti použití takzvaného šoku tisíce střel v řádu několika hodin, který byl použit v invazi na Irák v roce 2003. „Irák byl tehdy fungujícím státem s velice slušně vyzbrojenou armádou. Byl to tehdy klasický vojenský postup a ten šok s tisíci střelami byla vlastně příprava na klasické pozemní tažení, ale teď je situace jiná,“ vysvětlil a posléze přiznal, že mnohé reakce na katastrofy přicházejí až v době, kdy problém klepe na dveře nebo přechází už do horké fáze, místo toho, aby se řešilo jeho předcházení.

V závěru pak Šedivý vysvětlil, o co půjde na úterní schůzce ministrů zahraničí členské části zemí NATO. Podle něj z toho nevzejde nějaký popud k vojenské akci na Středním východě, ale bude se připravovat summit NATO, který se čeká za rok v červenci ve Varšavě. „Bude se jednat o prodloužení mise v Afghánistánu, proběhne debata o situaci případných obranných reakcí na jihu a bude se jednat o prevenci incidentů typu mezi Ruskem a Tureckem z minulého týdne,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…