Ve světle těchto útoků se novinářský veterán a komentátor Ivan Hoffman na Českém rozhlasu Plus zamýšlí nad tím, jaký je vztah mezi křesťanstvím a islámem. „Stovky křesťanů zabitých muslimy na Srí Lance jsou prý odvetou za útok na muslimy na Novém Zélandu, který zas byl odvetou za předchozí útoky muslimů na křesťany i jiné nevěřící. Jedná se o spirálu násilí, která sama od sebe jen tak neskončí,“ začíná chmurně Hoffman. I když se někteří muslimové od masakru distancují, dle Hoffmana je dost těch, kteří slaví, na to, aby bylo jasné, že máme problém.
Ivan Hoffman konstatuje, že v otázce víry je těžké aplikovat strategie, kde vyhrávají obě strany. „Mezi křesťanstvím a islámem sice probíhá formální dialog, ale bez vyhlídky na nějaký hmatatelný výsledek,“ říká a dodává, že podle řady teologů je islám nereformovatelný a v zásadních otázkách není možné bez přepsání Bible či Koránu dosáhnout kompromisu. A mezi křesťanskými teology je prý několik odborníků na islám, ale mezi muslimy dle Hoffmana není nikoho, kdo by rozuměl něčemu jinému než Koránu.
Dle Hoffmana je islám a křesťanství zcela nekompatibilní. „Jejich koexistence je možná jen za předpokladu vlažnosti muslimů ve víře kombinované s křesťanskou láskou k nepříteli,“ říká. A dodává, že není ani možná mezi muslimy a ateisty: „Pokud to muslimové budou s šířením islámu sebevražedně přehánět, ateistům dojde trpělivost. Přestanou s dělením islamistů na hodné a na radikály a přistoupí k nějaké formě regulace a diskriminace, respektive k represi vůči šíření nenávistné ideologie.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas