Šokovaný Rychetský se šel obhajovat k Witowské. A tam si musel taky vyslechnout své

04.02.2021 22:03 | Zprávy

Politické strany začínají vymýšlet varianty nového volebního zákona. Ústavní soud včera část jeho pravidel zrušil, osm měsíců před uskutečněním voleb do Sněmovny. Rozhodnutí soudní instituce včera kritizoval premiér Andrej Babiš, podle něj jde o účelovou záležitost. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová včera prohlásila, že „soudci měli asi něco slíbeného“. Proti výrokům obou politiků se ve čtvrtek vymezila unie soudců i státních zástupců. „Rozhodování o volebním procesu trvalo dlouho, mrzí mě to, nevrhá to nejlepší světlo na fungování instituce,“ připustil v pořadu Interview na ČT24 předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Šokovaný Rychetský se šel obhajovat k Witowské. A tam si musel taky vyslechnout své
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

„Mne šokovala hysterie, která propukla po našem nálezu,“ komentoval Rychetský bouři, jež se spustila na české politické scéně po zásahu Ústavního soudu do volebního procesu.

Ústavní soud rozhodl o zrušení části volebního zákona. V podstatě smazal způsob přepočítávání hlasů, přicemž nechal republiku rozdělenou do čtrnácti krajů odpovídajících hejtmanstvím. Rovněž soudci zrušili sčítací kvorum pro koalice. 

Podle Rychetského ale vůbec nikdo nenapadá to, jak rozhodli. Naopak podle něj všichni pochopili, že nemohli rozhodnout jinak. „Ta napadená úprava byla totiž nepochybně protiústavní. Kombinací D’Hondtova volebního dělitele a nestejně velkých krajů docházelo k hrubému porušování základního ústavního principu rovnosti hlasů ve volebních procesech,“ zdůraznil Rychetský, že nepochybně museli zasáhnout.

„Samotného mě mrzí, že délka řízení byla taková. Ale to, kdo se stane soudcem zpravodajem, nemůže nikdo, ani já, ovlivnit. Je nás patnáct soudců a napadá nám přes 4 000 věcí ročně. Máme systém nahodilého přidělování věcí jednotlivým soudcům jako soudcům zpravodajům,“ vysvětloval, proč Ústavní soud rozhodl ve věci až po třech letech, osm měsíců před sněmovníni volbami, když měl tuto stížnost již od prosince 2017.

Na dotaz, zda skutečně jako předseda Ústavního soudu nemohl rozhodnutí urychlit, uvedl: „Nejenže můžu, ale také to dělám. Ale soudce zpravodaj Jan Filip není povinen mě poslouchat, našich patnáct soudců si je rovno. Navíc pro svůj návrh rozhodnutí v plénu podporu získal, nemohu mu ho jen tak vzít,“ zdůraznil, že v instituci nejsou ve stavu nadřízenosti a podřízenosti. „Kdybyste se zeptali pana Filipa, nepochybně by přiznal, že celé ty tři roky, co to měl přidělené jako svou zpravodajskou věc, jsem ho vyzýval, aby tempo zrychlil,“ hájil se Rychetský.

Moderátorka Světlana Witowská se zajímala, zda se Filip během těchto tří let stížností vůbec zabýval. „Za ty tři roky sám vyřídil 1 410 věcí,“ bránil svého kolegu Rychetský.

Ústavní právník Jan Kudrna dnes v České televizi řekl, že tato stížnost měla mít absolutní prioritu, jelikož jde o klíčovou záležitost pro fungování demokratického státu. Prodleva podle něj nesvědčí o organizovanosti práce v soudní instituci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…