Zatímco příbuzní osvobozených Čechů včera slavili, na diplomatickém poli nastal poprask. Američané, kteří se do poslední chvíle snažili rozhodnutí zvrátit, jsou „šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chálida Marabího“,píší na úvod k tématu páteční Lidové noviny.
Reakce to byla tak nebývalá, že se ozval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval ambasadora, aby respektoval české rozhodnutí. Tak či tak, verdikt kabinetu povede k pošramocení české pověsti v zahraničí, neboť USA jsou významným hráčem na mezinárodním poli, a jistě se celý incident projeví i v praktické rovině. Lze předpokládat, že utrpí spolupráce v justiční oblasti. U soudu aktuálně projednávaná kauza lobbisty Marka Dalíka přitom ukazuje, že je někdy pomoc ze zámoří podstatná k dosažení spravedlnosti.
Stejně tak je téměř jisté, že se Američané nebudou chtít dělit o citlivé zpravodajské informace, když se mohou dostat do rukou třetích stran, jak naznačil Fajádův případ.
„Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci. Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že mohou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ zaznělo z americké ambasády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp